Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Cestování

Barokní hodiny a staré zbraně. Zámek láká na skvosty tří muzeí

Na zámku ve Světlé nad Sázavou bude v červnu otevřen druhý prohlídkový okruh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zámku ve Světlé nad Sázavou bude v červnu otevřen druhý prohlídkový okruh. | foto: ČTK

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Na zámku ve Světlé nad Sázavou bude v červnu otevřen druhý prohlídkový okruh. Nabídne expozici historických hodin z období od baroka do 19. století zapůjčených z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Další nově zrekonstruované sály zaplní dobové zbraně, výstavu doplní obrazy a polychromované barokní sochy. Řekla to Helena Degerme ze společnosti Zámek Světlá.

„Pod jednou střechou budou prezentovány skvosty tří muzeí,“ shrnula Degerme. Historické zbraně a zbroj zapůjčí Národní muzeum v Praze, obrazy a barokní sochy Muzeum Vysočiny v Třebíči. První, loni zpřístupněný, prohlídkový okruh obsahuje Expozici historického evropského skla. Soubor skoro 1100 předmětů je rovněž ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea.

Boj s asfaltem

Zámek vlastní od léta 2013 společnost Zámek Světlá rodiny Degerme, která ho koupila od města. První sály poničené přestavbami v minulých šesti desetiletích, kdy v budově sídlila střední zemědělská škola, se jim podařilo vrátit do historické podoby za necelý rok. Sklo pak zaplnilo barokní křídlo zámku.

Pro další expozice stavbaři od ledna rekonstruují další prostory s desítkou sálů v renesančním a empírovém zámeckém křídle. Obnovují poničenou výzdobu, odstraňují novodobé stavební zásahy, nátěry latexových barev a z podlah několik vrstev lina přilepeného asfaltem. 

Zámek se čtyřmi křídly má od 19. století novorenesanční podobu. Majitelé ho...

Zámek se čtyřmi křídly má od 19. století novorenesanční podobu. Majitelé ho opravují po minulém režimu.

„Asfaltem jsou polepené i žulové schody po celém zámku, velmi těžko se odstraňuje,“ podotkla Degerme. Exponáty se obnovené sály začnou zaplňovat v květnu. Slavnostní otevření nového prohlídkového okruhu se uskuteční 5. června.

Zámek se čtyřmi křídly má od 19. století novorenesanční podobu. S opravami chtějí majitelé pokračovat. Na další investice se pokusí sehnat evropské dotace. Celkové náklady podle Degerme podstatně převýší 100 milionů korun, práce mimo jiné prodraží problémy se spodní vodou a dřevomorkou v části krovů.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...