24. srpna 2011 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Teplou Vltavu se nesmí, vody je málo

Cestování se zvířaty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování se zvířaty - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na Teplé Vltavě v Národním parku Šumava platí v úseku Soumarský Most - Pěkná zákaz splouvání, protože je málo vody. Její hladina v měřící stanici Soumarský Most klesla pod stanovený minimální limit 50 centimetrů.

Park tak vrací peníze za zaplacené registrace ke splutí řeky. Vody je pro vodáky málo i v dalších jihočeských řekách. Její teplota je nadstandardní.

Vodáci mohou podle platného návštěvního řádu parku na Teplou Vltavu od Soumarského Mostu při stavu vody od 50 do 61 centimetrů jen s platnou registrací. Ta se provádí pomocí registračního systému na stránkách www.npsumava.cz, případně v povolené době přímo v nástupním místě.

Regulace je nutná kvůli ochraně vzácných živočichů. V případě nedostatku vody jim životní podmínky ničí dna lodí a pádla. Denní limit je 63 registrovaných plavidel, respektive sedm plavidel za hodinu, a to v době od 08:00 do 17:00.

Vodáci sjíždějí Sázavu (Jez v Jílovém)

Podle hydrologa Tomáše Vlasáka je pro vodáky na jihu Čech ideální pouze splavnost Vltavy pod Lipnem v úseku Vyšší Brod-České Budějovice. Z přehrady totiž vypouštějí deset metrů krychlových vody za sekundu, přičemž minimum je šest. "Lužnice je ale na hranici sjízdnosti po celém toku, nejhorší situace pro vodáky je asi na spodním úseku mezi Táborem a Bechyní, kde je třeba více vody, aby se dala bezproblémově sjíždět. Otava je sjízdná ze Sušice, stavy jsou tam mírně nad vodáckým minimem.

Nejkrásnější výlety po České republice

Zadní rybníkCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Stavy hladin řek už se ale koncem léta blíží k vodáckým minimům. "Co je rozhodně příjemné, jsou teploty vody, ty dosahují na dolních úsecích přes den až 23 stupňů Celsia, k ránu kolem 18 stupňů. To jsou neobvyklé teploty i pro konec srpna," uvedl Vlasák. Stav vody v řekách je sice podprůměrný - na 20 až 70 procentech dlouhodobého srpnového průměru, ale nikde na větších tocích není extrémní sucho.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?