Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Velehradě začínají cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Velehrad se připravuje na jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velehrad se připravuje na jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. | foto: MAFRA- Dalibor Glück

VELEHRAD Moravské poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku hostí od čtvrtka jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Letos si zde navíc poutníci připomenou 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Očekává se proto více lidí než v minulých letech. Slavnost vyvrcholí páteční národní poutí a bohoslužbou.

Na oslavy byl pozván papež František, nakonec ale přijede jeho zástupce, papežský legát a záhřebský arcibiskup Josip Bozanić. Povede páteční mši a zúčastní se například i dnešní prezentace zlaté mince vydané k cyrilometodějskému výročí.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Velehradě nebudou chybět ani další významní hosté v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který se chystá na dnešní koncert Večer lidí dobré vůle i na páteční mši.

Dny lidí dobré vůle se na Velehradě konají od roku 2000, letošní ročník je čtrnáctý. Dnešní program nabízí výstavy, sportovní a ekologické aktivity i odpoledne pro rodiny s dětmi.

Na Velehradě se opět setkají vozíčkáři, pokračovat bude také přepisování Bible. Večer vyvrcholí charitativním koncertem, na němž se zlínskou filharmonií vystoupí světové operní hvězdy. Chybět tradičně nebude ani Jiří Pavlica a Hradišťan.

Setkání vozíčkářů

Na Velehradě se na 14. ročníku Dnů lidí dobré vůle setkalo více než 100 vozíčkářů.  Asistenční službu vozíčkářům zajišťuje na 80 dobrovolníků, řekl Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem akce.

Počet vozíčkářů, kteří se účastní cyrilometodějských slavností, se kolem stovky pohybuje pravidelně.

Letošní 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu zájem podle Umlaufa znatelně nezvýšil. "Odmítat jsme nikoho naštěstí nemuseli, ale každopádně jsme se již ocitli na hranici naší kapacity. Dalším vozíčkářům bychom již asistenci nabídnout nemohli," uvedl Umlauf.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...