Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Velehradě začínají cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Velehrad se připravuje na jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velehrad se připravuje na jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. | foto: MAFRA- Dalibor Glück

VELEHRAD Moravské poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku hostí od čtvrtka jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Letos si zde navíc poutníci připomenou 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Očekává se proto více lidí než v minulých letech. Slavnost vyvrcholí páteční národní poutí a bohoslužbou.

Na oslavy byl pozván papež František, nakonec ale přijede jeho zástupce, papežský legát a záhřebský arcibiskup Josip Bozanić. Povede páteční mši a zúčastní se například i dnešní prezentace zlaté mince vydané k cyrilometodějskému výročí.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Velehradě nebudou chybět ani další významní hosté v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který se chystá na dnešní koncert Večer lidí dobré vůle i na páteční mši.

Dny lidí dobré vůle se na Velehradě konají od roku 2000, letošní ročník je čtrnáctý. Dnešní program nabízí výstavy, sportovní a ekologické aktivity i odpoledne pro rodiny s dětmi.

Na Velehradě se opět setkají vozíčkáři, pokračovat bude také přepisování Bible. Večer vyvrcholí charitativním koncertem, na němž se zlínskou filharmonií vystoupí světové operní hvězdy. Chybět tradičně nebude ani Jiří Pavlica a Hradišťan.

Setkání vozíčkářů

Na Velehradě se na 14. ročníku Dnů lidí dobré vůle setkalo více než 100 vozíčkářů.  Asistenční službu vozíčkářům zajišťuje na 80 dobrovolníků, řekl Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem akce.

Počet vozíčkářů, kteří se účastní cyrilometodějských slavností, se kolem stovky pohybuje pravidelně.

Letošní 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu zájem podle Umlaufa znatelně nezvýšil. "Odmítat jsme nikoho naštěstí nemuseli, ale každopádně jsme se již ocitli na hranici naší kapacity. Dalším vozíčkářům bychom již asistenci nabídnout nemohli," uvedl Umlauf.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?