4. července 2013 7:42 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Velehradě začínají cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Velehrad se připravuje na jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velehrad se připravuje na jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. | foto: MAFRA- Dalibor Glück

VELEHRAD Moravské poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku hostí od čtvrtka jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Letos si zde navíc poutníci připomenou 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Očekává se proto více lidí než v minulých letech. Slavnost vyvrcholí páteční národní poutí a bohoslužbou.

Na oslavy byl pozván papež František, nakonec ale přijede jeho zástupce, papežský legát a záhřebský arcibiskup Josip Bozanić. Povede páteční mši a zúčastní se například i dnešní prezentace zlaté mince vydané k cyrilometodějskému výročí.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Velehradě nebudou chybět ani další významní hosté v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který se chystá na dnešní koncert Večer lidí dobré vůle i na páteční mši.

Dny lidí dobré vůle se na Velehradě konají od roku 2000, letošní ročník je čtrnáctý. Dnešní program nabízí výstavy, sportovní a ekologické aktivity i odpoledne pro rodiny s dětmi.

Na Velehradě se opět setkají vozíčkáři, pokračovat bude také přepisování Bible. Večer vyvrcholí charitativním koncertem, na němž se zlínskou filharmonií vystoupí světové operní hvězdy. Chybět tradičně nebude ani Jiří Pavlica a Hradišťan.

Setkání vozíčkářů

Na Velehradě se na 14. ročníku Dnů lidí dobré vůle setkalo více než 100 vozíčkářů.  Asistenční službu vozíčkářům zajišťuje na 80 dobrovolníků, řekl Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem akce.

Počet vozíčkářů, kteří se účastní cyrilometodějských slavností, se kolem stovky pohybuje pravidelně.

Letošní 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu zájem podle Umlaufa znatelně nezvýšil. "Odmítat jsme nikoho naštěstí nemuseli, ale každopádně jsme se již ocitli na hranici naší kapacity. Dalším vozíčkářům bychom již asistenci nabídnout nemohli," uvedl Umlauf.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz