21. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Největší sbírku vín mají v Moldávii. Víno tu teče proudem

Milestii Mici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milestii Mici | foto: Petra Fabiánová, Lidovky.cz

Vesnice Milestii Mici je právem přezdívána jako sedmý div Moldávie. Nachází se necelých 20 kilometrů od hlavního města Kišiněv a disponuje unikátní sbírkou vín. V roce 2007 byla tato oblast zapsána do knihy Guinessových rekordů za největší kolekci vín na světě. V místních sklípcích se najde více jak 1,5 milionů lahví.

Podzemní útroby rozsáhlého komplexu Milestii Mici mají 200 km do délky a dosahují 30 až 85 metrů do hloubky. Teplota se pohybuje okolo 12 až 14 stupňů Celsia, což je optimální pro skladování vína. V podniku, který patří státu, pracuje 200 zaměstnanců.

Podzemí kompexu Milestii Mici

Podzemí kompexu Milestii Mici

Podzemní chodby vinařské oblasti Milestii Mici jsou nejdůležitějším turistickým elementem v Moldávii a lákají do země návštěvníky z celého světa. Při příjezdu do komplexu je každému nabídnuta prohlídka, ve většině případech prováděná autem. Řidič však na předem stanovených místech zastaví a průvodkyně seznámí zájemce mimo jiné s historií celého komplexu. Nakonec je připravena ochutnávka vín s hudbou, kdy vám umělci zahrají jakoukoli národní píseň, třeba i z České republiky.

Muzikanti vyhrávají k pití vína

Muzikanti vyhrávají k pití vína a tanci

V této vinařské oblasti můžete najít také obchůdek, kde se dají koupit výborná vína za pouhá dvě eura. Koupě ale té nejvzácnější lahve z archívu Milestii Mici musí povolit moldavský parlament. Nejstarší víno pochází z roku 1968.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.