Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
21. června 2011 15:52 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na Vísecké rychtě oslaví Svatojánskou noc

Ohnivý hrnčířský kruh  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohnivý hrnčířský kruh |

KRAVÁŘE Netradiční muzejní noc se letos bude konat i na Vísecké rychtě, která je pobočkou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. V pátek 24. června zde proběhnou oslavy svatojánské noci zasvěcené Janu Křtiteli a magickému působení letního slunovratu.

"Na zápraží rychty jsou krásné letní večery. Už proto jsme se rozhodli uspořádat zde svatojánskou noc, jejíž téma se k začátku léta velmi hodí," vysvětluje vedoucí Vísecké rychty Jitka Brožová, která doufá, že tato nově obnovená tradice bude mít u návštěvníků úspěch.

Tato náboženská slavnost byla už v předkřesťanské době spojená s oslavou letního slunovratu. Původně keltsko-germánskou tradici později převzali i Slované. Církev ve snaze na starodávný obyčej navázat zasvětila dvacátý čtvrtý červen svatému Janu Křtiteli. V různých zemích se rituály spojené se svatojánskou nocí staly součástí lidového folkloru.

Nejkrásnější výlety

Dřevěné chodníky v soutěsceCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


Vísecká rychta bude pro návštěvníky otevřena od osmi hodin večer a bohatý program je připraven až do půlnoci. První položkou na nabitém programu je klasická pohádka Až opadá listí z dubu z dílny Jana Wericha. Tuto pohádku zde zahrají ochotníci z Nového Boru, kteří se na rychtu po masopustu letos vrací již podruhé.

Romský soubor Lipakhere čhaja

Následovat bude první vystoupení českolipského romského tanečního souboru Lípakhere čhaja. Kolem desáté budou báby kořenářky číst dětem bylinkové pohádky na dobrou noc. Následovat bude druhé vystoupení Lípakhere čhaja.

Lipská děvčata tak připraví scénu známé českolipské hudební skupině Cínovci, kteří budou k poslechu ale především k tanci hrát až do konce akce, který je plánován na dvanáctou hodinu.

"Se svatojánskou nocí jsou spojeny i bylinky a jejich magická moc. V tomto duchu bude vyzdobena i rychtářská světnice, kde se budou sušit různé bylinky a u báby kořenářky budou moci návštěvníci ochutnávat bylinkové čaje a hádat jejich ingredience," přibližuje program Jitka Brožová.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

K rychtě ale neodmyslitelně patří i ukázky tradičních řemesel a hosté večera budou moci při práci vidět bábovkáře Mejlu Hlínu, který bude při příležitosti magické noci točit své formy na ohníčky osvětleném hrnčířském kruhu. Přijede také drátenice a šperkařka. Na občerstvení se budou podílet místní mistři cechu řeznického z rodu Doušů. Přímo v černé kuchyni se potom bude servírovat pohanková sekaná, pečené koláčky nebo domácí bezinková limonáda.

Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...