Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nádherná a dechberoucí příroda. Co musíte vidět na Kostarice?

Corcovado | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Corcovado | foto: Exotica travel

Jak vidět z Kostariky to nejdůležitější když... máte 10, 14, 21 dní? Na úvod si pojďme říct, že Kostarika je jednoduše překrásná země a kdo ji navštíví, je nadšený jejím přírodním bohatstvím. Říká se o ní, že je to Švýcarsko Střední Ameriky. Ale podle nás má ještě něco navíc. Jsou to nádherné pláže, karibské a tichomořské pobřeží, bohatý podmořský život, majestátní sopky a různorodá fauna a flóra.

Je dobře, že si Ticos, jak si říkají Kostaričané, své bohatství uvědomují a přírodu si chrání. Pojďme ale k samotnému cestování a buďme konkrétní.

Co vidět, když máte 10 až 14 dní?

Na Kostariku vám doporučujeme si vyhradit alespoň 14 dní. Když však tuto možnost nemáte, co dělat když máte 10 dní a chcete ze země stihnout co nejvíce? Při 10 dnech doporučujeme například tento okruh: San José – karibské pláže v okolí Národního parku Cahuita – sopka Poás – Národní park Monteverde – Národní park a sopka Rincón de la Vieja – tichomořské pobřeží Playa Flamingo – zpět San José.

Když se vám podaří si vyhradit více jak 14 dní, může váš okruh vypadat třeba takto:

San José – sopka Arenal – Národní park Montevrede – poloostrov Nicoya a tichomořské pobřeží – Národní park Manuel Antonio – Národní park Corcovado – pohoří Cerro de la Muerte – San José. Možnosti jsou ale nekonečné, záleží, co od Kostariky očekáváte, zda jste spíše aktivní cestovatelé nebo si chcete odpočinout. Proto je nejlepší trasu předem zkonzultovat a dobře naplánovat program individuálně každému cestovateli na míru tak, aby byl s cestou spokojený.

Když chcete po Kostarice cestovat autem

Po Kostarice je jednoznačně nejlepší cestovat pronajatým autem, protože tak uvidíte ze země nejvíce a nejste na nikoho vázáni. „Autopůjčovnu vybírejte pečlivě. My našim klientům nejčastěji půjčujeme automobily s pohonem všech kol a půjčovné zahrnuje i základní pojištění. Silniční síť na Kostarice je na latinskoamerické poměry dobrá. Silnice jsou v dobrém stavu a dobře sjízdné.

Vydejte se do pralesa
Pozorování krokodýlů

Jiná věc je, když cestujete například v období dešťů (září, říjen), a vlivem nepřetržitých lijáků mohou být některé cesty podmáčené a proto uzavřené. Mohli byste být pak překvapení, že se nedostanete tam, kam jste měli naplánováno. Pro řízení Vám stačí český řidičský průkaz, musí vám být více jak 23 let a jezdí se vpravo. Parkování doporučujeme výhradně na placených hlídaných parkovištích. Pokud budete zastavovat u pláží, doporučujeme automobil neopouštět a mít jej stále pod dohledem.

Když cestujete s dětmi

Cestování po Kostarice s dětmi je bezpečné. Kromě hlavního města San José, kde po setmění raději doporučujeme nevycházet, protože kriminalita tam je. „Ideální je věk od cca 6 let a výše. To už se dá s dítětem pohodlně cestovat a užijete si to všichni. Záleží samozřejmě na typu okruhu a jeho náročnosti. Pokud zvolíte pobytový, není co řešit a můžete vzít i děti mladší. Stravování pro děti je v hotelech také dostačující, navíc v místních obchodech je možné zakoupit i pokrmy pro malé děti. Každopádně si děti Kostariku užijí a zamilují. Je to asi dáno tím, že děti obecně milují zvířata a Kostarika je jich plná.

Můžete navštívit desítky národních parků a všude narazíte na opice, papoušky, žabičky, lenochody... Na plážích kromě koupání v moři, což milují snad všechny děti, jsou k vidění leguáni, různí ptáci, krabi, želvy... Při šnorchlování samozřejmě nádherný podmořský svět. Co se týče ubytovacích kapacit, hotely na Kostarice mají vysoký standard a obecně je lze doporučit i pro děti. Dětem pak doporučujme se nechat raději před cestou naočkovat na žloutenku typu A. Určitě také nezapomeňte na pláštěnku a repelent ideálně do tropických oblastí (koupíte i v místní lékárně přírodní extrat z citronely, který působí na místní komáry velmi dobře).

Když chcete ušetřit

Kostarika pro nás Čechy není levná destinace. Vysoké ceny služeb v cestovním ruchu jsou dány zejména dvěma věcmi. První je ta, že Kostarika si velmi chrání své životní prostředí a proto zahrnuje do služeb pro turisty ekologické taxy. To se pak promítá např. do vstupů do národních parků, do benzínu nebo do cen za ubytování na úpatí národních parků.

Na Kostarice uvidíte spoustu zvířat

Druhým důvodem je to, že Kostarika je velmi oblíbenou destinací amerických turistů, kteří víceméně ceny pro turisty určují. Co tedy dělat, když tedy chcete během své cesty ušetřit? Když jedete na Kostariku, doporučujeme se na to předem připravit s tím, že si dovolenou užijete a nebudete šetřit za každou cenu. Existují ale cenově výhodnější programy pro turisty, například program Ubytování a auto, což je program kdy máte v ceně pronájem automobilu a ubytování v režimu otevřených voucherů a rezervace si zařizujete sami v průběhu cesty.

Dále můžete využít stravování mimo turistické restaurace, v místních restauracích. Zde nabízejí chutné jídlo za rozumné ceny např.: galon vody cca 2.5 – 3USD, pivo 1,2,- 2USD, večeře, 4 – 10USD. Ušetříte právě zmíněným nákupem vody v galonech, tedy ve velkém, kdy si pak vodu v průběhu cesty rozléváte. Pro otrlejší je nejlevnější způsob opatření vody natočením z kohoutku. Vody v horských oblastech je běžně pitná. V přímořských oblastech bych doporučila konzumovat vodu balenou. Všeobecně je dobré začít užívat cca 14 dnů před odjezdem do exotické dovolené probiotika.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...