21. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nádraží na trati z Kostelce do Slavonic ožijí výstavami

Nádraží v Třešti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádraží v Třešti. |

Nádraží na železnici z Kostelce u Jihlavy do jihočeských Slavonic by měla v nejbližší době přispět k oživení cestovního ruchu. V Třešti vznikne výstava modelů letadel, aut a jiné techniky, v telčském depu turisté uvidí historické vlaky.

Zázemí pro cyklisty se zlepší na nádražích v Dačicích a ve Slavonicích. Součástí projektu, který připravuje svazek obcí, budou i jízdy historických vlaků a kulturní akce, řekl telčský starosta Roman Fabeš.

Projekt chystá Svazek obcí železnice Kostelec - Slavonice. Jeho cílem je podle Fabeše zvýšení atraktivity této trati. "Technické zajímavosti lákají návštěvníky stále více a v našich městech by to mohl být vhodný doplněk k historickým objektům," uvedl.

Všechny plánované novinky na železnici budou stát skoro 24 milionů korun. Náklady z 90 procent pokryje dotace z programu na podporu spolupráce v česko-rakouském příhraničí. Celý projekt potrvá do srpna 2014; první aktivity se chystají už na letošní léto.

Na vlakovém nádraží v Třešti bude vystavena sbírka asi 800 modelů převážně vojenské techniky, kterou městu odkázal soukromý sběratel a modelář. Modely jsou teď uloženy v bývalé škole. "Občané z řad fandů těchto malých modelů to dávají dohromady. Oprašují, a když je potřeba, slepují," přiblížil přípravy na otevření výstavy starosta Třeště Vladislav Hynk. Historické vlaky v telčském depu budou také vozit výletníky.

Na rakouské straně se už ale sláva této dráhy oživovat nebude. "Zachovají sice stávající trasu železnice, ale vybudují na ní cyklostezku," konstatoval Fabeš. Zprovoznění tratě prý v Rakousku není možné z ekonomických důvodů. "Pro nás je pozitivní to, že cyklotrasa by měla jít až na nádraží ve Slavonicích, kde bude navazovat na náš projekt železnice," doplnil starosta.

Z Telče do rakouského městečka Raabs an der Thaya také od prosince jezdí nová mezinárodní autobusová linka. Funguje v pátek a o víkendu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz