Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
27. dubna 2009 11:40 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Naháčům v Alpách hrozí pokuta

Švýcarské Alpy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarské Alpy - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

APPENZELL (ŠVÝCARSKO) Beztrestná procházka horskou krajinou v rouše Adamově či Evině ve švýcarském kantonu Appenzell-Innerrhoden už není možná. Tamní parlament totiž přijal nový trestní zákon, podle něhož nudistům vandrujícím po Alpách hrozí pokuta. Ta by se mohla pohybovat od 200 franků (asi 3500 korun).

Nahatí turisté se loni na podzim v horách postarali o velké pozdvižení. "Reakce obyvatel ukázaly, že takové výjevy jsou široko daleko považovány za nadmíru rušivé a obtěžující," zdůvodnila kantonální vláda změnu zákona. Zákaz turismu bez oděvu získal bez diskusí podporu valné většiny.

Novela zákona zakazuje jednání, které by překračovalo hranici slušného chování a narušovalo zvyklosti. Mezi takové prohřešky patří například močení na veřejnosti, hluk, odhazování odpadků a další nepřístojnosti. Tyto činy norma považuje za delikty a příslušné instituce je mohou stíhat.

Putování krajinou bez oděvu nastoupilo jako nový trend, a to především mezi německými nudisty a naturisty. Na internetových fórech a webových stránkách ho vyznavači takzvané FKK (Freikörperkultur neboli kultura svobodného těla) označují za "zvlášť přirozený zážitek - svobodný a zdravý". Poté, co appenzellské Alpy doporučil server nacktwandern.de (v překladu putovatnahý.de), objevily se tu tucty odhalených turistů.

Kantonální policie mnohé alpinisty bez šatů načapala. Strážci pořádku je ale nemohli nijak potrestat, protože na to zákon nepamatoval. Podle agentury AP se očekává, že ke zpřísnění legislativy a k postihu naháčů přistoupí i sousední kantony.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.