27. dubna 2009 11:40 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Naháčům v Alpách hrozí pokuta

Švýcarské Alpy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarské Alpy - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

APPENZELL (ŠVÝCARSKO) Beztrestná procházka horskou krajinou v rouše Adamově či Evině ve švýcarském kantonu Appenzell-Innerrhoden už není možná. Tamní parlament totiž přijal nový trestní zákon, podle něhož nudistům vandrujícím po Alpách hrozí pokuta. Ta by se mohla pohybovat od 200 franků (asi 3500 korun).

Nahatí turisté se loni na podzim v horách postarali o velké pozdvižení. "Reakce obyvatel ukázaly, že takové výjevy jsou široko daleko považovány za nadmíru rušivé a obtěžující," zdůvodnila kantonální vláda změnu zákona. Zákaz turismu bez oděvu získal bez diskusí podporu valné většiny.

Novela zákona zakazuje jednání, které by překračovalo hranici slušného chování a narušovalo zvyklosti. Mezi takové prohřešky patří například močení na veřejnosti, hluk, odhazování odpadků a další nepřístojnosti. Tyto činy norma považuje za delikty a příslušné instituce je mohou stíhat.

Putování krajinou bez oděvu nastoupilo jako nový trend, a to především mezi německými nudisty a naturisty. Na internetových fórech a webových stránkách ho vyznavači takzvané FKK (Freikörperkultur neboli kultura svobodného těla) označují za "zvlášť přirozený zážitek - svobodný a zdravý". Poté, co appenzellské Alpy doporučil server nacktwandern.de (v překladu putovatnahý.de), objevily se tu tucty odhalených turistů.

Kantonální policie mnohé alpinisty bez šatů načapala. Strážci pořádku je ale nemohli nijak potrestat, protože na to zákon nepamatoval. Podle agentury AP se očekává, že ke zpřísnění legislativy a k postihu naháčů přistoupí i sousední kantony.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz