Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Najdete tu vše, co člověka dělá šťastným. Do Toskánska je proč se stále vracet

Toskánsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toskánsko | foto: Shutterstock

Tu krajinu znáte ze slavných italských i amerických filmů: vlnící se kopce, vinice, olivové háje. Útlé vysoké cypřiše lemující silnice i prašné cesty vedoucí k osamoceným farmám. Přidejte k tomu přes den ospalá středověká městečka s typicky úzkými uličkami, která ožívají nejdřív po šesté hodině odpoledne, krásné pláže, famózní kuchyni a přátelské lidi. Vítejte v Toskánsku, v kraji, kam se z Česka autem pohodlně přepravíte za deset hodin.

Když se zeptáte místních i těch, kdo se do Toskánska přistěhovali jen na chvíli a už tu žijí řadu let, co je na životě v této oblasti střední Itálie nejlepší, všichni odpoví ve stejném duchu: Je tu úplně všechno, co dělá člověka šťastným. Nic tu nechybí. Tenhle skoro až životní postoj potvrzuje i Nikol Štíbrová, dříve herečka, nyní novinářka, která strávila rok studia na univerzitě v Pise, v jednom z toskánských center.

Nikol Štíbrová

Pochází ze středočeského Rakovníka. Vystudovala obor mezinárodní vztahy, v Pise rok studovala na tamní univerzitě. K Itálii má blízko i proto, že její maminka tam vyrůstala a dědeček trénoval italský národní volejbalový tým. Je herečka, poslední roky ale často působí v médiích a právě v Itálii nedávno točila cestopisný pořad.

Ani dobrý italštinář nemusí zdejším lidem všechno rozumět. Například písmeno K nahrazují písmenem H. Takže dům není „káza“, ale „háza“.

„Je tu moře, hory, slunce, města, kde to žije, odlehlé vesnice, kam můžete jen zabloudit, protože na mapách často ani nejsou, je tu super jídlo, skvělé víno a lidé, po kterých se vám po návratu do Česka bude stýskat i přesto, že jste s nimi strávili třeba jen jediný večer na jejich usedlosti. Každý si tu prostě najde to, co potřebuje, nezávisle na tom, v jaké náladě se ráno probudí,“ vysvětluje Nikol, která ale zároveň upozorňuje na jedno velké nebezpečí. Podle ní je totiž jedno, jestli do Toskánska přijedete na víkend, měsíc, nebo rok. „Pořád se budete chtít vracet, protože vždycky bude něco, co chcete ještě vidět, probádat nebo ochutnat. Tahle láska nikdy neskončí,“ varuje Nikol. 

V Pise si dejte piadini

Když se Nikol Štíbrová před lety rozhodovala, kde rok studia v Itálii stráví, vybírala mezi Římem a Pisou. Nakonec zvolila klidnější variantu. V Pise žije něco málo pod 100 tisíc obyvatel, z toho skoro polovina z nich jsou studenti místní univerzity. Přes léto je sice nepotkáte, ale zase je nahrazují turisté. Pokud však pomineme nejslavnější místo – šikmou věž –, zas tak šílené to není.

Ve srovnání s Římem nebo Benátkami to platí stoprocentně. Kdo se bez návštěvy torre pendente (šikmé věže) a dalších památek na náměstí Pizza dei Miracoli neobejde, udělá nejlíp, když si na webu www.opapisa. it koupí vstupenku online. Díky ní se vyhne dlouhým frontám těch, kteří si ji kupují až na místě.

„Pisa, stejně jako asi všechna podobná italská města, ožívá až navečer. Ulice a náměstíčka plná mladých lidí postávajících se skleničkou vína a klábosících o životě až do ranních hodin. Když dostanou hlad, hned vedle náměstí Piazza Garibaldi, kde se nejčastěji scházejí, je skvělé bistro, kde dělají neuvěřitelně skvělé piadini. Jsou to placky plněné vším možným – sýrem, parmskou šunkou, zeleninou... Nedáte za ně víc než pět eur.

PĚT MÍST, KTERÁ BYSTE NEMĚLI VYNECHAT

 • Pitigliano Městečko Pitigliano s necelými čtyřmi tisíci obyvatel najdete jižně, zhruba 80 kilometrů od Grosseta stranou hlavních turistických míst. Vyrostlo na žlutočerné skále sopečného původu a pohled na ně je naprosto úchvatný. A stejně krásné jsou i výhledy odtud do krajiny. Protože zde sídlila velká komunita Židů, Pitigliano bývá nazýváno „Malý Jeruzalém“.
 • Pobřeží Maremmy Objevte asi dvacet kilometrů dlouhý pás panenského pobřeží s piniovými háji bez hotelových resortů, plážových klubů a večerních diskoték. Na jihu Toskánska ležící Maremma nabízí písčité pláže, kde občas můžete být celý den úplně sami. Chce to si vzít s sebou vodu a něco k zakousnutí. Opuštěnost tohoto místa ale zcela vyvažuje jeho krása.
 • Pienza V srdci Toskánska leží dnes téměř zapomenuté renesančníměsto, které v 15. století prošlo přestavbou na základě přání papeže Pia II., jenž se zde narodil. Je sice zapsané na seznamu UNESCO, ale zástupy turistů tu nepotkáte skoro nikdy. Ochutnejte zde pecorino, pikantní sýr, jehož různé varianty, například obalený v popelu, vyrábí právě v jeho okolí.
 • Saturnia U starobylého města Saturnia se vykoupejte v minerálních pramenech o teplotě 37 stupňů Celsia, které tu ze země vyvěrají. Určitě se nenechte hned po příchodu odradit sirným zápachem. Etruskové i Římané zde hledali úlevu při různých chorobách. V létě je tu přes den hlava na hlavě, takže se vyplatí vyrazit brzy ráno, nebo ještě lépe při západu slunce.
 • Oběd na vinici Na jedné z mnoha zdejších farem můžete i bydlet, ale pokud šetříte, zastavte se alespoň na oběd. Tradičních usedlostí jsou v Toskánsku stovky a prakticky bez výjimky v nich dostanete šanci ochutnat skvělá jídla z domácích surovin. Majitelé se určitě pochlubí vlastním olivovým olejem či vínem, velmi pravděpodobně to bude slavné červené chianti.

Moje oblíbená restaurace je hlavně pizzerie na Via dell’Aeroporto 45, kde pracují tři postarší dámy. Vaří úžasnou domácí pastu, o pizze nemluvě. A všechno mají za pár eur. Takže až pojedete z letiště do centra, což trvá asi pět minut, protože letiště je hned v Pise, nechte se červeným autobusem vysadit na druhé zastávce přímo před restaurací,“ láká Nikol Štíbrová.

Na statku jako v rodině

Ubytování v Toskánsku v některém z měst je nejvýhodnější v klasických Bed and Breakfast. Většinou jde o malý penzion s dvojlůžkovými pokoji se samostatnou koupelnou. Takové ubytování za jednu noc vyjde přibližně na 50 eur. Klasické hotely obvykle vycházejí poměrně draho. Navíc když už se vám chce za lepší bydlení utratit víc peněz, vyjeďte do hor a ubytujte se v některé z farem.

Takzvaný agroturismus je v Toskánsku stále populárnější. Budete bydlet ve venkovských usedlostech, často se jedná o farmy s přilehlými vinicemi nebo olivovými háji, kde vám majitelé dají k dispozici apartmán, nebo rovnou celý dům. Dost pravděpodobně před ním bude bazén a kousek od něj stáj s koňmi. Anic neobvyklého není ani to, když se stanete svědky výroby některého z místních produktů, navíc dost pravděpodobně dostanete ochutnat. Je to ideální dovolená snad pro každého – mladý pár, který chce relaxovat, rodinu s dětmi i partu kamarádů, kteří chtějí ochutnávat skvělá vína a italskou kuchyni. 

„Z vlastní zkušenosti vím, že majitelé bývají moc milí a ochotní, nabídnou vám soukromou degustaci vína nebo olivových olejů s chlebem, který si pečou ve své peci. K večeři vám pak připraví výtečnou domácí pastu a dorazí vás famózní sladkost,“ říká česká novinářka. „Není nic neobvyklého, že se na stejné místo budete vracet několik let, jako byste navštěvovali své příbuzné. Dobrou zkušenost mám například s farmou Tenute di Badia, která leží kousek od Pisy i Florencie,“ pokračuje Nikol Štíbrová.

Kam na pláž

Toskánsko v okolí Pisy ale kromě úžasného vnitrozemí nabízí i nádherné písčité i oblázkové pláže s čistým mořem. A to jen deset kilometrů daleko, takže se tam dostanete jak vlastním autem, tak i autobusem. Bohužel většina pláží kolem Pisy je soukromých, takzvané bagno. Cena, obvykle 20 eur, zahrnuje vstup, slunečník a dvě lehátka na celý den. Jsou i pláže veřejné, ale je jich málo a hlavně během prázdnin jsou obsypány davy lidí.

Jednou z hezkých bezplatných pláží je oblázková Marina di Pisa, která se hodí i pro rodiny s dětmi, protože je od otevřeného moře chráněna uměle vybudovanými ochrannými valy. Na čistotu moře, které je tu excelentní, to žádný vliv nemá. Navíc jsou odtud vidět ostrovy Gorgona, Elba a Korsika. A když se potom otočíte směrem do vnitrozemí, uvidíte hradbu Apeninského pohoří.

Za zábavou na sever

Chcete-li zažít víkendový večer i v trochu větším stylu, spíš než v Pise zůstaňte u moře. Mezi městečky Tirrenia a Marina di Pisa je spousta plážových klubů. Jsoumenší, útulné, ale plné lidí a zábavy. Nemusíte se bát tam být klidně už v sedm večer, stihnete totiž takzvané aperitivo, což znamená, že k drinku budete mít zadarmo menší jídlo. Obvykle to jsou těstoviny nebo jiné drobné předkrmy. Až po aperitivu většinou Italové chodí na večeři, to bývá kolem desáté hodiny. A kolem půlnoci se pak přesouvají do klubů.

„Ty opravdu velké, luxusní kluby najdete na sever od Pisy, například ve Viareggiu nebo ve Forte dei Marmi, které je vzdálené asi půl hodiny cesty. Počítejte s frontou, kterou budete muset vystát, s nějakým vstupným a dražšími drinky, zhruba deset až patnáct eur. Ale doporučuju se tam podívat, je to zážitek,“ nabádá Nikol. Vyhlášená je například Busola, kterou neminete, když pojedete podél pobřeží z Viareggia do Forte dei Marmi.

Někdy ani italština nestačí

I když mluvíte plynně italsky, může se vám stát, že v Toskánsku občas nebudete rozumět. Písmeno K například nahrazují písmenem H. Takže dům není „káza“, ale „háza“ a podobně. Ale protože je Toskánsko místem, kam přijíždí turisté z celého světa, najdete v něm spoustu Italů, kteří se snaží mluvit anglicky. A i když narazíte na někoho, komu angličtina tolik nejde, pomůže i jen pár základních italských slov a zbytek už se nějak vyřeší.

Toskánsko

„Toskánští Italové jsou přátelští a otevření a to samé tak nějak očekávají od vás. Prohoďte pár slov s personálem v pekárně nebo s číšníkem, tohle jsou jednoznačně body pro vás, a když přijdete podruhé, dost často je to po zásluze oceněno,“ radí Nikol, která upozorňuje i na jisté časové limity, které Toskánci mají.

Zatímco Italové ze severu jsou vzhledem k blízkosti rakouských hranic vycepovaní k dochvilnosti, v Toskánsku už všichni chodí pravidelně o patnáct až dvacet minut později. „Nesmíte se na ně zlobit, musíte o tom vědět a podle toho se zařídit. Pokud chcete, aby vám Ital přišel na večeři včas, napište mu, že jste právě vhodili do hrnce těstoviny a začínáte je vařit. Pro Itala není nic horšího než představa převařené pasty,“ uzavírá Nikol Štíbrová.

Praktické informace

 • Jak tam dojet Základní průjezdová místa na trase Praha–Pisa jsou: Regensburg, Mnichov, Innsbruck (A), Bolzano (IT), Bologna.
 • V Rakousku je nutná dálniční známka, desetidenní za 8,5 eura, průjezd brennerským průsmykem stojí též 8,5 eura. V Itálii se na dálnicích platí mýtné, cca 5,5 eura za 100 km, za cestu do Pisy tak zaplatíte 40 eur. Benzin při průměrné spotřebě 7,5 l / 100 km vyjde přibližně na 3000 Kč za jednu cestu.
 • Z Prahy do Pisy nebo Florencie létají klasické i nízkonákladové aerolinky.
 • Pokud se vám podaří zachytit akční nabídku, zpáteční letenka může vyjít třeba jen na 1300 korun, během prázdnin ale počítejte spíš s 5000 Kč. Let trvá hodinu a čtyřicet minut.
 • Místní doprava Po Toskánsku se můžete přepravovat vlakem, který není drahý a je poměrně pohodlný. Vlak zvolte i v případě, že vyrazíte na výlet do Říma. Cesta sice trvá přibližně tři hodiny, ale vede podél pobřeží, takže je na co se dívat. V Římě pak odpadají problémy, kam s autem. V Pise jsou tři linky autobusu. Jízdenka stojí 1,5 eura. V centru Pisy jsou místa, do kterých autem nesmíte vjet, a cizinec si označení často ani nevšimne. Pokuty mohou být vysoké. Parkování je na rozdíl od české metropole v modrých zónách povoleno. 
 • Orientační ceny (měna = euro) Oběd v restauraci (1 osoba): 350 Kč Zmrzlina: 40 Kč Espreso: 35 Kč Pivo (0,5 l): 25 Kč Víno (0,7 l): 120 Kč Voda (1,5 l): 10 Kč Chléb: 50 Kč Těstoviny (0,5 kg): 30 Kč Ovoce (1 kg): 40 Kč Ubytování za noc v dvoulůžkovém pokoji: Bed and Breakfast: 50 eur Hotel (tříhvězdičkový): 100 eur Statek: 100 eur (apartmán s jednou ložnicí) 
 • Velvyslanectví ČR v Itálii Ambasciata della Repubblica Ceca Via dei Gracchi 322, 00192, Roma Tel.: 0039/06/3609571-3 E-mail: rome@embassy.mzv.cz Web: www.mzv.cz/rome 
 • Úřední hodiny: po–pá 7.45–16.15 Konzulární oddělení pro veřejnost: po, út, čt, pá 9.00–12.00 Tel.: 0039/06/3244459-63, 0039/06/3609571


 

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!