Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nájezdy na borůvky: Krkonoše omezují vstup do některých částí

Borůvky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Borůvky - ilustrační foto | foto: www.oregonberry.com

VRCHLABÍ Správa Krkonošského národního parku ode dneška omezila kvůli ochraně hor před nájezdy sběračů borůvek vstup do některých částí Krkonoš. Nařízení, které bude platit do 15. října, nijak neomezuje turisty, kteří se v Krkonoších pohybují po značených turistických trasách a cyklostezkách.

Zákaz vstupu se týká například okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramene Labe, okolí Sněžky, Obřího dolu, Pomezního hřebene nad Dolní Malou Úpou a dalších oblastí. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 10.000 korun.

V terénu omezení vstupu oznamují informační tabule s textem i v polském a německém jazyce. Opatřením správa parku chrání porosty brusnice borůvky a lokality se zvláště chráněnými druhy rostlin. Zákaz vstupu také přinese více klidu pro zvířata v době říje.

Omezení se týká pohybu volným terénem ve všech třech zónách parku. Mluvčí správy parku Radek Drahný připomněl, že v nejpřísněji chráněné první a druhé zóně parku je vstup mimo cesty zakázán celý rok. Současné nařízení tedy týká hlavně části třetí zóny parku, kde je volný pohyb normálně povolen.

Nájezdy na borůvky
Nájezdy na krkonošské borůvky pořádají hlavně polští a ukrajinští sběrači. Zaměřují se na plochy borůvek zejména v blízkosti přechodů cest přes státní hranici. Sběrači borůvky většinou sbírají pro další prodej. Podle odhadů může být v Krkonoších sebíráno na 200.000 litrů borůvek ročně. Na trhu má takové množství hodnotu několika milionů korun.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...