20. července 2009 12:08 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nájezdy na borůvky: Krkonoše omezují vstup do některých částí

Borůvky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Borůvky - ilustrační foto | foto: www.oregonberry.com

VRCHLABÍ Správa Krkonošského národního parku ode dneška omezila kvůli ochraně hor před nájezdy sběračů borůvek vstup do některých částí Krkonoš. Nařízení, které bude platit do 15. října, nijak neomezuje turisty, kteří se v Krkonoších pohybují po značených turistických trasách a cyklostezkách.

Zákaz vstupu se týká například okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramene Labe, okolí Sněžky, Obřího dolu, Pomezního hřebene nad Dolní Malou Úpou a dalších oblastí. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 10.000 korun.

V terénu omezení vstupu oznamují informační tabule s textem i v polském a německém jazyce. Opatřením správa parku chrání porosty brusnice borůvky a lokality se zvláště chráněnými druhy rostlin. Zákaz vstupu také přinese více klidu pro zvířata v době říje.

Omezení se týká pohybu volným terénem ve všech třech zónách parku. Mluvčí správy parku Radek Drahný připomněl, že v nejpřísněji chráněné první a druhé zóně parku je vstup mimo cesty zakázán celý rok. Současné nařízení tedy týká hlavně části třetí zóny parku, kde je volný pohyb normálně povolen.

Nájezdy na borůvky
Nájezdy na krkonošské borůvky pořádají hlavně polští a ukrajinští sběrači. Zaměřují se na plochy borůvek zejména v blízkosti přechodů cest přes státní hranici. Sběrači borůvky většinou sbírají pro další prodej. Podle odhadů může být v Krkonoších sebíráno na 200.000 litrů borůvek ročně. Na trhu má takové množství hodnotu několika milionů korun.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz