20. května 2010 16:53 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Najměte si místního přítele. Ukáže vám město a jeho zákoutí

Turistka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SAO PAULO Prohlížet si neznámé město je většinou lepší a pohodlnější s někým, kdo ho zná, kdo zná jeho tajemství i jeho půvabná zákoutí. Ale to není vždycky možné. Brazilka Alice Mouraová přišla na nápad, jak turistům pomoci. Nabízí jim služby "místního přítele".

"Když si někdo prohlédne Eiffelovu věž a Louvre, chce třetí den v Paříži dělat už něco jiného. Může si najmout "místního přítele", který mu ukáže různé zajímavé věci," vysvětluje podnikavá Alice Mouraová, která vytvořila internetovou stránku "najměte si místního přítele".

"Když jsem ji tvořila, měla jsem na mysli hlavně cestovatele. Ale mnozí klienti jsou starší lidé, kteří mají rádi osobní služby. Jsou také rodiny, které nemají rády organizované okružní cesty městem, a  mladí lidé zase chtějí poznat moderní věci," řekla.

Alice založila internetovou stránku www.rentalocalfriend.com, když žila v Londýně a když ji jedna čtenářka jejího blogu požádala, aby provedla městem a ukázala jí místa, kudy tradiční cesty turistů nevedou. Cena "místního přítele" je různá podle měst:v Miláně to stojí 80 eur, V Riu de Janeiro 77 a v San Francisku už 90 dolarů.

Tato služba už dnes funguje v 15 městech, mimo jiné v New Yorku, Barceloně, Šanghaji nebo v Dillí. K dispozici je 27 "místních přátel", kteří hovoří přinejmenším anglicky a navrhují okruhy šité na míru: na Havaji je jím mistr v surfování, v Paříži jedna umělkyně, v Berlíně lékař a v Buenos Aires novinář.

Pro "místního přítele" je to taková dodatečná práce, uživit se z toho nedá, upozorňuje Alice Mouraová. "Je to spíše pro rozptýlení než pro vydělání nějakých peněz," říká a dodává, že v praxi se už nejednou stalo, že z místního přítele se postupně stal skutečný přítel.

Lidovky.cz, ČTK

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

Najdete na Lidovky.cz