Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nalít si ve Španělsku colu do vína? Můžete tím někomu přivodit smrt, říká Češka

Ivana Chřibková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivana Chřibková | foto: Archiv Ivany Chřibkové

Ivana Chřibková se do Španělska přestěhovala, protože zde chtěla pracovat na knize. „Od Španělů jsem se ale naučila několik věcí. Jsou velmi hrdí na svou rodinu a té také jí věnují většinu času. Velmi často se potkávají a povídají si. Nepotřebují k tomu být každých deset minut na Facebooku, ani dodělat něco důležitého do práce na pondělní poradu. A jejich ženy jsou krásné. Je jedno jestli jim je dvacet, čtyřicet nebo šedesát,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na jihu španělské Andalusie žiji teprve necelé dva roky, takže na mé první dny si pamatuji velice dobře. Přijela jsem z letiště pozdě v noci. Ráno, když jsem se probudila, uviděla jsem z okna ložnice nedaleký Gibraltar. Ohromnou skálu nad mořem. Ten pohled mi učaroval. Když jsem vyšla na terasu a poprvé se nadechla, všechno vonělo naprosto jinak, vzduch byl těžký, v dálce bylo slyšet šumění moře a kolem rostly palmy. Květiny, které jsme měli doma v květináči, a se kterými jsme se museli povinně fotografovat, když rozkvetly, se tady pnuly jako plevel v každé zahradě. Potom už nastoupily ty praktické věci. Na nákupu vám nezbývá než hádat. A tak jsme doma měli permanentně několik kozích sýrů, které nejíme. Ve frontě na ryby jsem stála dvacet minut s respektem k ostatním, než jsem přišla na to, že si musíte vzít lístek stejně jako v bance.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Možná na mě teď Češi budou naštvaní, že špatně reprezentuji naši zem, ale když jsem si poprvé do červeného vína nalila trochu coly, málem to stálo život několik našich portugalských přátel. Protože v jižní Andalusii, v okolí Gibraltaru, je to národnostně velmi pestré. Žijeme tady sice ve španělské vesnici, ale spolu s Brity, Portugalci, Francouzi, Brazilci, Švédy, Iry...seznam by byl hodně dlouhý. Taky už vím, že dávat Britům na talíř něco zeleného nemá smysl a že Portugalci trpí, když si do kafe přidávám mléko.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
To je otázka, na kterou momentálně neznám odpověď. Mám ráda svou zem a jsem velmi pyšná na to, co jsme jako národ dokázali. Doma nám v obýváku visí Masaryk a všem vysvětluji, jak to s tím Českem vlastně je. Do Prahy letím za pár dní, protože tam proběhne křest mé knihy Suchý hadr na dně mořském, kterou jsem tady ve Španělsku napsala a moc se na to těším. Těším se domů, na náš chleba, na svařák, protože venku je už zima, na to až uvidím svou rodinu a kamarády. Momentálně si ale ještě nedokážu představit, že bych se vrátila. Chci se pořád něco nového učit, poznávat a rozšiřovat si své obzory. Protože nejen pro mě jako spisovatele, ale také pro mě jako Ivanu Chřibkovou je to velmi důležité. Vím moc dobře, jak lehké je zůstat v tzv. komfortní zóně a mít se dobře. Pro mě to bylo ale málo. Chtěla jsem něco víc a měla štěstí, že jsem se zamilovala do člověka, který je stejný jako já, akorát měl přede mnou velký náskok a já se ho v tom poznávání teď snažím dohnat. Žít v jiné zemi nám pomohlo naučit se hodně o ostatních národech, o Španělsku, ale také o nás samotných.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Můj otec mi celý život vyčítal, že neumím uvařit ani buřtguláš a čím víc mě k vaření nutil, tím víc jsem vzdorovala. S příjezdem do Španělska ale do mě vstoupil nějaký duch Magdaleny Dobromily Rettigové. Vaříme téměř denně a také velmi často česká jídla. Protože i můj přítel je Čech, nahrazujeme si stesk po domově řízkem nebo pečeným kuřetem s bramborovou kaší. Minulý rok jsme tady pro naše přátele uspořádali české vánoce s typickou štědrovečerní večeří i zvyky. Jako hostitelé jsme sklidili obrovský úspěch a o zbytek bramborového salátu se losovalo. Akorát nad svařákem proběhla diskuze, proč máme stále tendenci něco házet do červeného vína. Nakonec si ale i Portugalci přidali, i když tomu říkali skořicový čaj.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Jaromír Jágr, Dominik Hašek a Petr Čech. Potom jsme ale vzali pár našich zdejších kamarádů do Prahy a všichni si naši zem zamilovali. Od kuchyně, přes pivo, české holky až k Pražskému hradu a nočnímu výhledu z Karlova mostu.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Nedávno jsme si povídali s maminkou našeho přítele, která je Španělka, a potom co žila několik let v Londýně, se vrátila zpět do rodné Andalusie. Vyprávěla nám, že když se koná jakákoliv oslava, v ulicích jsou všichni, když ale probíhají volby, nebo nějaký politický meeting, nesejde se na něm téměř nikdo. Rozhodně ale nemohu na jednom faktu nebo osobním dojmu postavit nějaký relevantní názor na zdejší politiku. Od Španělů jsem se ale naučila několik věcí. Jsou velmi hrdí na svou rodinu a té také jí věnují většinu času. Velmi často se potkávají a povídají si. Nepotřebují k tomu být každých deset minut na Facebooku, ani dodělat něco důležitého do práce na pondělní poradu. A jejich ženy jsou krásné. Je jedno jestli jim je dvacet, čtyřicet nebo šedesát, jsou rády upravené, nosí barevné šaty navzdory černé, která je IN, podpatky a červenou rtěnku. Nedávno jsem na jedné oslavě v ulicích viděla tančit skupinku žen, mohlo jim být tak sedmdesát. Tančily s takovou vášní, že jsem se musela zastavit. Ani jedna rozhodně nevypadala na to, že tráví většinu svého důchodu v čekárně ortopedické nebo jiné ordinace. Mají v krvi nadšení pro život, a i když nemají možná ani polovinu toho, co vlastní průměrná česká rodina, jsou prostě šťastní.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...