14. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Tragická láska prince Rudolfa ožívá během adventu v Napajedlech

Zámek Napajedla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Napajedla | foto: Wikipedia.org

NAPAJEDLA Napajedelský zámek se vrací k tragickému příběhu lásky Mary Vetserové a korunního prince Rudolfa, syna rakouské císařovny Sissi. Historii, která skončila smrtí milenců, připomenou speciální prohlídky.

Mary Vetserová byla neteří Aristida Baltazziho, který pobýval v Napajedlech, řekla manažerka zámku Petra Psotková. Baltazziové byli posledními šlechtickými majiteli zámku.

"Hrané prohlídky mají velkou oblibu u návštěvníků, proto je již tradičně zařazujeme do programu. I když je příběh lásky baronesy Mary Vetserové a korunního prince Rudolfa tragický, je to silný a obdivuhodný příběh," poznamenala Psotková.

Rudolf a Mary tragicky zahynuli v roce 1889 v Mayerlingském zámečku. "Dodnes se přesně neví, co se vlastně stalo, protože vídeňský dvůr dokumenty zničil a tehdejší svědkové byli zavázáni doživotním mlčením. Podle dostupných informací se ale Rudolf s Marií milovali i přes nesouhlas svých rodičů a než být jeden bez druhého, zvolili tuto cestu. Rudolf údajně zastřelil nejprve Marii a potom sebe," řekla manažerka zámku.

Speciální prohlídka každou adventní neděli

Jejich příběh v napajedelském zámku oživili herci z místního ochotnického souboru Zdeňka Štěpánka. Hraná prohlídka trvá asi 50 minut, její účastníci budou v různých prostorách potkávat historické osobnosti, které povedou dialogy. Speciální prohlídky se konají každou adventní neděli, vždy od 16:00 a 17:00.

Napajedelský zámek byl postaven v letech 1764 až 1769 jako pozdně barokní šlechtické sídlo. Je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a rybníčkem uprostřed parku.

Nyní je zámek v soukromém vlastnictví a postupně se rekonstruuje. Kromě prohlídkových okruhů jsou v něm přístupné různé výstavy, zámecká kavárna a nabízí i ubytování. V zámku se konají svatby a svatební hostiny a další akce. Vznikl tam také golfový klub.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz