Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Napříč světem díky pohlednicím. Objevte kouzlo Postcrossingu

Pohlednice (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohlednice (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Poznávat cizí země a nové lidi i jinak než s batohem na zádech a zároveň využít poštovní schránku, kterou v současné době plní spíše účty a reklamní letáky než dopisy. S takovou ideou pracuje projekt Postcrossing, kterému propadá stále více "pasivních" cestovatelů.

Prostřednictvím Postcrossingu mohou lidé cestovat, aniž by vytáhli paty z domova. Stačí k tomu dvě věci - zaregistrovat se na webové stránce programu a vlastnit poštovní schránku, do které následně začnou přicházet pohledy s pozdravy z celého světa.

Jak začít s Postcrossingem?

Nejprve je nutné se zaregistrovat do systému na webové stránce www.postcrossing.com a poslat první pohlednici do zahraničí, za kterou na oplátku dostanete jednu od systémem náhodně vybraného uživatele z jiné země. Každý zaslaný pohled je do systému následně zaregistrován a celý princip se opakuje, Na své soukromé stránce pak mohou všichni uživatelé sledovat cestu pohlednic, uvést informace o sobě nebo popis pohlednic, které by rádi dostávali.

Pohlednice (ilustrační foto).

Posílání pohledů je vítaným zpestřením pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou cestovat, ale podléhají mu i lidé, kteří na cestování nemají čas nebo peníze. "Na postcrossingu miluju ten okamžik, když z poštovní schránky vytáhnu spolu se složenkami i dopis z druhého konce světa," svěřila se serveru Lidovky.cz studentka Kristýna Fialová z Plzně.

Více než 21 milionů pohlednic

Největší radost jí prý udělají obrázky z Japonska nebo Číny a je ráda, když ke vzkazu odesílatel připojí i pár vět ve své mateřštině s překladem. "Na pohledy jsem si zvykla už dále nereagovat, ale s několika lidmi z Japonska si píšu pravidelně, protože se tam v létě chystám jet," říká studentka.

Za necelé dva roky, co se do projektu zaregistrovala, poslala a dostala prý už několik stovek pohlednic. "Většinou posílám obrázky Prahy nebo Plzně, ale záleží na tom, co kdo preferuje. Mnoho lidí chce posílat jen pohlednice se zvířaty nebo květinami. Já jsem nejvíce vděčná za pohledy málo obvyklých míst z dané země," popisuje studentka.

Poštovní schránka (ilustrační foto).

O tom, že postcrossing je stále oblíbenější zábavou, svědčí čísla. Od jeho vzniku v roce 2005 bylo ke vzniku tohoto článku posláno 21 339 078 pohlednic od lidí z  216 zemí světa, které překonaly vzdálenost 109 737 064 510 kilometrů. Zatímco například v listopadu 2007 bylo registrováno 35 940 uživatelů, v současnosti Poscrossing využívá 471 089 lidí, z nichž více než třetinu tvoří ženy. Nejvíce registrovaných osob pochází z Ruska (11,4%), USA (9,9%), Číny (9,4%), Taiwanu (9%) a Německa (7,7%). Registrovaní uživatelé z České republiky představují 2%.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.