Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Napůl s cestovkou, napůl na vlastní pěst

Evropa

  16:00
Přibývá Čechů, kteří jezdí na dovolenou vlastní dopravou. Cestovní kancelář využívají jen ke zprostředkování ubytování nebo výletů.

Autobus - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Už dávno neplatí, že od cestovní kanceláře si musíme koupit kompletní zájezd včetně dopravy a ten vybírat jen z vytištěného katalogu. Lidé si stále více přejí ušít si dovolenou na míru a cestovní kanceláře se jim v tom snaží vycházet vstříc.

„Klienti se na nás nejčastěji obracejí s prosbou, abychom jim v určené destinaci zařídili ubytování, protože buď jedou vlastní dopravou, nebo si objednají letenky u nízkonákladových společností,“ potvrzuje Markéta Musilová z cestovní kanceláře Firo Tour.

Takoví turisté většinou osloví více cestovních kanceláří a zadají jim své specifické požadavky na lokalitu, cenu, typ ubytování, stravování apod. „My jim pak zpracujeme a nabídneme různá ubytování, která odpovídají jejich zadání. Kromě ubytování u nás mohou využít další služby jako nákup letenek nebo fakultitativních výletů - jejich výhodou je, že si je ještě před dovolenou klient koupí v českých korunách. Nabízíme ale samozřejmě také cestovní pojištění,“ doplňuje Musilová. Podle jejích slov se tento trend rok od roku zvyšuje. Projevuje se především při cestách do států, jako je Chorvatsko nebo Itálie, v zimní sezoně Rakousko.

Podle produktového manažera Radka Nechutného z plzeňské cestovní agentury Inex se požadavky zákazníků dost liší: „Někdo požaduje hlídané parkoviště, jiný zase místo, které bude vhodné pro malé děti. Pokud si klient nevybere z katalogové nabídky, kam se samozřejmě vše nevejde, snažíme se najít vhodné ubytování podle jeho představ.“
 
Agentura kromě ubytování nabízí také třeba jízdenky na trajekt, pronájem auta v místě pobytu nebo lístky na fotbalové zápasy. „Nelze jednoznačně říci, jak vysoká bývá provize za zprostředkování. Tu má totiž klient započítanou v celkové ceně,“ dodává Nechutný.

Výhody a úskalí vlastní dopravy

Cesta do zahraničí vlastní dopravou má mnoho výhod - uděláme si přestávku, kdykoliv se nám zachce, zajedeme do míst, která chceme navštívit. Na druhé straně může přinést mnoho nepříjemných překvapení v podobě nehody, poruchy nebo problémů s odlišnými pravidly silničního provozu, na která nejsme zvyklí.
 
„Při cestování na vlastní pěst je nutné dávat si pozor především na alkohol za volantem, výši pokut, ale dbát také na cestovní pojištění a základní hygienické návyky,“ upozorňuje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Například Španělsko zpřísnilo na konci loňského roku postihy dopravních přestupků. „Podle novely trestního zákona může být řidič, který překročí rychlost v obci o 60 a mimo obec o 80 km/hod., nebo řídí pod vlivem alkoholu či drog, postižen trestem odnětí svobody až na 5 let,“ dodává Okamura.

V Rakousku je na rozdíl od ČR povoleno 0,5 promile alkoholu v krvi. Ale uhlídat tuto hranici může být při pití velice obtížné.

Podceňovat, nebo dokonce si nezjistit pravidla silničního provozu v zemi, kudy projíždíme, je doslova hazard. Pokuty jsou totiž ve většině států EU mnohem vyšší než u nás. „Zatímco v Česku zaplatíte za překročení rychlosti o 20 km/hod. asi tisíc korun, v Itálii vás stejný přestupek vyjde na více než čtyřnásobek,“ informuje Okamura.

Zvažte také pořízení cestovního pojištění. Bez něj budete muset v případě zdravotních komplikací léčebné výlohy hradit zcela nebo částečně sami. Tyto náklady mohou dosáhnout i astronomické výše.

V zemích mimo EU je pak nutné pít pouze balenou vodu a čistit si s ní i zuby, nenechávat si dávat led do pití a ovoce se zeleninou si vždy před konzumací omývat.