12. prosince 2012 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Unikátní šaty císařovny Sissi vystavuje Národní muzeum

Tmavomodré sametové šaty císařovny Sissi v Národním muzeu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tmavomodré sametové šaty císařovny Sissi v Národním muzeu. | foto: ČTK

PRAHA  Originální tmavě modré sametové šaty, které patřily rakouské císařovně Alžbětě přezdívané Sissi, jsou od tohoto týdne nainstalovány v Nové budově Národního muzea v Praze.

Výjimečný exponát zapůjčilo vídeňské Kunsthistorické muzeum pro výstavu Monarchie, jež se veřejnosti otevře ve čtvrtek 13. prosince. Pojistná hodnota šatů činí 800 tisíc eur (zhruba 20 milionů korun). V současnosti jde o nejdražší šaty v České republice, vystavují se zde poprvé, uvedl k tomu ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

"Podařilo se nám šaty dostat do Prahy díky jednání s kolegy ze Schönbrunnu. Sissi je nosila předtím, než spáchal sebevraždu (1889) její jediný syn Rudolf. Poté už nosila pouze černé šaty," řekl Lukeš. Vídeňské muzeum je získalo v roce 1964 z pozůstalosti císařovniny dvorní dámy. Jde o jedny z mála dochovaných šatů na světě z období Alžbětina mládí.

První prokázaná anorektička

"O Sissi se říkalo, že je to žena s nejtenčím pasem v rakousko-uherské monarchii. Já říkám, že to je první prokázaná anorektička, protože ona opravdu držela drastické diety, cvičila a dávala si na postavu pozor," poznamenal Lukeš.

Šaty, které se původně nosily s krinolínou, tvoří korzet s krátkými balónovými rukávky a bohatá sukně s působivou vlečkou. Spodní část sukně zdobí po obvodu bohatě řasené pruhy ze stejného materiálu. Sissi, manželka císaře Františka Josefa I., považovala za svou největší pýchu dlouhé hnědé vlasy. Podnikala četné projížďky na koni, pěší výlety a mnoho času také trávila v domácí tělocvičně, kterou si nechala zřídit v paláci.

Výstava Monarchie se věnuje době vlády Františka Josefa I. a patří do cyklu expozic, které Národní muzeum uspořádalo téměř ve všech svých objektech.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz