10. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Národní muzeum vystavuje historické prezidentské diplomy

Národní muzeum vystaví o víkendu historické prezidentské diplomy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní muzeum vystaví o víkendu historické prezidentské diplomy | foto: ČTK

PRAHA U příležitosti inaugurace nového českého prezidenta Miloše Zemana vystavuje o tomto víkendu Národní muzeum prezidentské diplomy Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Emila Háchy.

Lidé si budou moci originální pergamenové listiny přijít prohlédnout do Národního památníku na Vítkově, kde budou vystaveny v prostorách běžně nepřístupného prezidentského salonku. ČTK to sdělila Tereza Petáková z muzea.

Dokumenty, kterými se novému prezidentovi oficiálně oznamovalo jeho zvolení, i reprezentativní prostor s jedinečnou uměleckou výzdobou budou o víkendu zpřístupněny zdarma od 10:00 do 18:00.

ČTĚTE TAKÉ:

Listina T. G. Masaryka z roku 1934 a listina Edvarda Beneše z roku 1935 dnes byly v rámci inaugurace nového prezidenta prezentovány nejvyšším ústavním činitelům a z Pražského hradu pak byly převezeny na Vítkov. Tyto dokumenty umožňují nahlédnout do minulosti prezidentské volby.

Nejstarší vystavená listina vznikla v roce 1934 při příležitosti poslední volby Tomáše Garriqua Masaryka. K vidění budou také dva diplomy Edvarda Beneše - první z roku 1935, kdy byl zvolen prezidentem po abdikaci T. G.

Masaryka, druhý z roku 1946, kdy byl Beneš zvolen prvním prezidentem poválečného Československa. Vystaven bude i diplom z roku 1938, kterým Národní shromáždění Československé republiky oznamuje zvolení prezidentem Emilu Háchovi. Diplomy jsou opatřeny státní pečetí a doplněny o původní slavnostní pouzdra.

Prezidentský salonek je podle mluvčí muzea jedním z nejzajímavějších prostor památníku na Vítkově a v případě přítomnosti prezidenta slouží k reprezentativním účelům. Unikátní je umělecká výzdoba salonku. Parketová podlaha je vyložena dubem a ořechem. Stěny jsou obloženy původní hedvábnou brokátovou tapetou s byzantským vzorem vytvořeným podle útržku látky nalezeného ve svatovítské katedrále v hrobce českých králů. Křesla a oválný stůl v salonku byly zhotoveny podle návrhu Jana Zázvorky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz