Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Národní muzeum vystavuje historické prezidentské diplomy

Národní muzeum vystaví o víkendu historické prezidentské diplomy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní muzeum vystaví o víkendu historické prezidentské diplomy | foto: ČTK

PRAHA U příležitosti inaugurace nového českého prezidenta Miloše Zemana vystavuje o tomto víkendu Národní muzeum prezidentské diplomy Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Emila Háchy.

Lidé si budou moci originální pergamenové listiny přijít prohlédnout do Národního památníku na Vítkově, kde budou vystaveny v prostorách běžně nepřístupného prezidentského salonku. ČTK to sdělila Tereza Petáková z muzea.

Dokumenty, kterými se novému prezidentovi oficiálně oznamovalo jeho zvolení, i reprezentativní prostor s jedinečnou uměleckou výzdobou budou o víkendu zpřístupněny zdarma od 10:00 do 18:00.

ČTĚTE TAKÉ:

Listina T. G. Masaryka z roku 1934 a listina Edvarda Beneše z roku 1935 dnes byly v rámci inaugurace nového prezidenta prezentovány nejvyšším ústavním činitelům a z Pražského hradu pak byly převezeny na Vítkov. Tyto dokumenty umožňují nahlédnout do minulosti prezidentské volby.

Nejstarší vystavená listina vznikla v roce 1934 při příležitosti poslední volby Tomáše Garriqua Masaryka. K vidění budou také dva diplomy Edvarda Beneše - první z roku 1935, kdy byl zvolen prezidentem po abdikaci T. G.

Masaryka, druhý z roku 1946, kdy byl Beneš zvolen prvním prezidentem poválečného Československa. Vystaven bude i diplom z roku 1938, kterým Národní shromáždění Československé republiky oznamuje zvolení prezidentem Emilu Háchovi. Diplomy jsou opatřeny státní pečetí a doplněny o původní slavnostní pouzdra.

Prezidentský salonek je podle mluvčí muzea jedním z nejzajímavějších prostor památníku na Vítkově a v případě přítomnosti prezidenta slouží k reprezentativním účelům. Unikátní je umělecká výzdoba salonku. Parketová podlaha je vyložena dubem a ořechem. Stěny jsou obloženy původní hedvábnou brokátovou tapetou s byzantským vzorem vytvořeným podle útržku látky nalezeného ve svatovítské katedrále v hrobce českých králů. Křesla a oválný stůl v salonku byly zhotoveny podle návrhu Jana Zázvorky.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!