Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Národní technické muzeum otevírá v bývalém pivovaru v Plasích novou expozici

Půda pivovaru dnes hostí expozici věnovanou krovům – od těch jednoduchých až... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půda pivovaru dnes hostí expozici věnovanou krovům – od těch jednoduchých až... | foto: NTM – PATRIK SLÁMA

PLASY Obec Plasy (asi dvacet kilometrů severně od Plzně) proslula především cisterciáckým klášterem. Ten tu byl –v bažinatém terénu na dně kotliny, jíž protéká západočeská říčka Střela –založen Vladislavem II. ve dvanáctém století.

V té době tu jako součást kláštera vznikla i románská bazilika Panny Marie. Gotika přispěla královskou kaplí, následující husitská éra znamenala ale konec první velkolepé epochy a devastaci.

Hospodářské budovy (velmi cenné také z architektonického hlediska, neboť obsahují románské, gotické, renesanční i barokní partie) a pivovar, jehož dnešní podoba je z roku 1910, získalo Národní technické muzeum, které zde nyní zřídilo stálou expozici Centrum stavitelského dědictví. Nemohlo získat lepší prostory, neboť jednotlivé objekty prošly komplikovaným stavebním vývojem, který tu záměrně není nijak maskován, protože je přirozenou součástí expozice.

Jednotlivé místnosti včetně půdy dnes představují vše, co je spojeno se stavěním – od zakládání staveb přes zednické práce, montáž krovů je představena na perfektních modelech, které sloužily jako výukový materiál studentům stavitelství ve druhé polovině devatenáctého století (na půdě je můžete hned porovnat s těmi skutečnými), ale také instalaci různých inženýrských sítí, návrhy schodišť, dveří a oken nebo finální úpravy – střešní krytiny, omítky a podobně.

Skanzen technických památek

Jsou tu i příklady restaurátorských postupů, například sondy v historickém zdivu, snímání přemaleb a dokumentace restaurátorských prací. Vše je velmi názorné a pořadatelé slibují, že už příští rok v létě si lidé budou moci na místě vyzkoušet různé práce: hašení vápna, tvoření sgrafit a podobně.

Vystaveny budou i různé stavební stroje a na rozlehlé louce u bývalého kláštera by mohly postupně vyrůst i další atrakce – napadá mne, že by sem mohly být třeba přeneseny nádherné vápenky, o které se nikdo nestará a hrozí jim zánik, nebo větrný mlýn či vodní pila – prostě jakýsi skanzen technických památek.


Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...