Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nároky Čechů na péči v Chorvatsku se po vstupu země do EU změní

Rovinj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rovinj | foto: Shutterstock

PRAHA Nároky občanů s českým zdravotním pojištěním na péči v Chorvatsku se od 1. července po vstupu země do EU změní. Například pro pacienty na dialýze to znamená, že už nemusejí předem žádat souhlas své pojišťovny a mohou si dialýzu domluvit v chorvatské nemocnici sami.

Změny se týkají i českých občanů pracujících nebo bydlících v Chorvatsku, řekl to mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Nová pravidla platí pro klienty všech českých zdravotních pojišťoven.

"Při přechodném pobytu v Chorvatsku budou mít pojištěnci nově nárok na nezbytnou péči odpovídající plánované délce pobytu, a to při předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího evropský průkaz. V tomto případě musí jít o péči poskytovanou ve smluvních zdravotnických zařízeních," upřesnil Tichý.

ČTĚTE TAKÉ:

Změna se od 1. července dotkne také českých turistů, kteří potřebují léčbu chronického onemocnění, například dialýzu, kyslíkovou terapii či chemoterapii. Nově už nemusejí žádat o předchozí souhlas svoji pojišťovnu, léčení dostanou na průkaz EHIC. Jedinou povinností je dohodnout si v chorvatském zařízení předem termín, kdy má volnou kapacitu.

"I po vstupu Chorvatska do EU nicméně VZP doporučuje uzavřít komerční cestovní pojištění. Zdravotní péče, ke které EHIC opravňuje, nemusí být vždy dostatečná a bezplatná," upozornil Tichý.

Občané, kteří pracují nebo podnikají v Chorvatsku, budou zdravotně pojištěni v Chorvatsku, včetně nároku na vydání průkazu EHIC. Spolu s nimi se stanou chorvatskými pojištěnci i nezaopatření členové rodiny, jako děti, manželka, manžel, a to i ti, kteří bydlí v Česku nebo jiném státě EU, Evropského hospodářského prostoru nebo ve Švýcarsku. Pro registraci musejí navštívit některou z poboček své zdravotní pojišťovny.

Čeští důchodci žijící v Chorvatsku budou mít nově nárok na plnou zdravotní péči v Chorvatsku i Česku. "Je ale nutné, aby byli zaregistrováni u české zdravotní pojišťovny a byl jim vydán průkaz EHIC nebo Potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz," upozornil Tichý. Spolu s důchodci jsou zdravotně pojištěni jejich nezaopatření rodinní příslušníci. Tato situace se netýká osob, které mají zároveň český i chorvatský důchod.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...