Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
28. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nároky Čechů na péči v Chorvatsku se po vstupu země do EU změní

Rovinj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rovinj | foto: Shutterstock

PRAHA Nároky občanů s českým zdravotním pojištěním na péči v Chorvatsku se od 1. července po vstupu země do EU změní. Například pro pacienty na dialýze to znamená, že už nemusejí předem žádat souhlas své pojišťovny a mohou si dialýzu domluvit v chorvatské nemocnici sami.

Změny se týkají i českých občanů pracujících nebo bydlících v Chorvatsku, řekl to mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Nová pravidla platí pro klienty všech českých zdravotních pojišťoven.

"Při přechodném pobytu v Chorvatsku budou mít pojištěnci nově nárok na nezbytnou péči odpovídající plánované délce pobytu, a to při předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího evropský průkaz. V tomto případě musí jít o péči poskytovanou ve smluvních zdravotnických zařízeních," upřesnil Tichý.

ČTĚTE TAKÉ:

Změna se od 1. července dotkne také českých turistů, kteří potřebují léčbu chronického onemocnění, například dialýzu, kyslíkovou terapii či chemoterapii. Nově už nemusejí žádat o předchozí souhlas svoji pojišťovnu, léčení dostanou na průkaz EHIC. Jedinou povinností je dohodnout si v chorvatském zařízení předem termín, kdy má volnou kapacitu.

"I po vstupu Chorvatska do EU nicméně VZP doporučuje uzavřít komerční cestovní pojištění. Zdravotní péče, ke které EHIC opravňuje, nemusí být vždy dostatečná a bezplatná," upozornil Tichý.

Občané, kteří pracují nebo podnikají v Chorvatsku, budou zdravotně pojištěni v Chorvatsku, včetně nároku na vydání průkazu EHIC. Spolu s nimi se stanou chorvatskými pojištěnci i nezaopatření členové rodiny, jako děti, manželka, manžel, a to i ti, kteří bydlí v Česku nebo jiném státě EU, Evropského hospodářského prostoru nebo ve Švýcarsku. Pro registraci musejí navštívit některou z poboček své zdravotní pojišťovny.

Čeští důchodci žijící v Chorvatsku budou mít nově nárok na plnou zdravotní péči v Chorvatsku i Česku. "Je ale nutné, aby byli zaregistrováni u české zdravotní pojišťovny a byl jim vydán průkaz EHIC nebo Potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz," upozornil Tichý. Spolu s důchodci jsou zdravotně pojištěni jejich nezaopatření rodinní příslušníci. Tato situace se netýká osob, které mají zároveň český i chorvatský důchod.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.