Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nástrahy na cestách, které pobaví i naštvou

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Náramky přátelství, nevinné Asiatky i ochotní fotografové. Na cestovatelé čekají na cestách různé nástrahy, které mají většinou jen jeden cíl, a to připravit je o peníze. Někdy to skončí vtipnou historkou pro kamarády, jindy docela zkaženou náladou.

Kamarádi na celý život

Znáte to, procházíte se pod Montmartrem, užasle obdivujete Sacré Coeur a zničehonic k vám přiběhne černoch, omotá vám ruku bavlnkou a začne splétat náramek. Čile s vámi konverzuje, směje se a za pár vteřin má hotovo. I vy jste se stali hrdými majiteli náramku přátelství. Jenže to není vše, teď právě přišla ta správná chvíle na to, aby si kamarádi mezi sebou vyřídili účty. V lepším případě přijdete o pár drobných, které si vyptá za náramek, v horším o mnohem více. Pletení náramku vás totiž mělo jenom zaměstnat, aby jeho skuteční kamarádi kapsáři, mohli v klidu pracovat a obrat vás o vaše peníze.

PONAUČENÍ: Zadarmo ani kuře nehrabe, ne tak domnělí kamarádi. Raději oželte krásný suvenýr, než celou peněženku.

-

Nejhorší boyfriend na světě

Řím, Paříž, Barcelona romantika by se dala krájet. Ruku v ruce ses přítelkyní procházíte kolem monumentálních památek a v tom místní muž začne nabízet přítelkyni krásnou růži jako dárek. Přítelkyně růži nadšeně přijme. Co teď? Zpátky čas nevrátíte, přítelkyni přeci růži nevezme. Tak hold pokud nechcete mít titul nejhorší přítel na světě, budete muset za růži zaplatit a to pořádně.

PONAUČENÍ: Neberte si od nikoho nic na ulici, i když vám všichni budou tvrdit, že je to dárek. Nakonec přeci jen budete muset zaplatit.

Je libo fotečku?

Přiblížíte-li se v cizině (hlavně v arabských zemích) k turistické památce a vytáhnete foťák, během chvilky se najde spousta místních, kteří vám rádi udělají fotku, jak líbáte Sfingu nebo se opíráte o pyramidy. Získáte tak fotky jistě vysoké umělecké kvality, nicméně i tady se připravte, že vás v lepším případě budou stát pár dolarů. V horším celý foťák.

PONAUČENÍ: Pokud to jde, o vyfocení raději požádejte někoho známého, popř. ostatní turisty.

PSALI JSME:

Pomůžu, vyčistím, pohlídám

V ulicích Istanbulu často narazíte na čističe bot. I když budete odmítat, vrhnou se vám k nohám a zaprášené tenisky prostě vyčistí. V afrických zemích se zase setkáte s hlídači aut. Jakmile běloši zastaví někde s autem, hned se u auta objeví místní kluk, který vám po celou dobu na auto dává pozor. Stejně jako za vyčištěné boty, pohlídané auto i za radu, kudy se vydat a kde najít hotel, si budete muset připlatit.

PONAUČENÍ: Někdy je lepší obětovat pár dolarů za hlídání auta, než si nechat od stejného člověka auto vykrást.

Host v restauraci - ilustrační foto

Turista = 300% přirážka

Předražení taxikáři, téma samo o sobě, nejsou problémem jen ve světě. Mezi taxikáře s nejhorší pověstí patří třeba také pražští taxikáři. Nástrahy na turisty čekají i v autobusech. Přejíždět v na první pohled levných nočních autobusech z jednoho asijského města do druhého se vám může pořádně prodražit. Zavazadla v nákladním prostoru totiž většinou urazí o poznání kratší cestu než vy. Své věci tak nespouštějte raději z očí.

PONAUČENÍ: Zkuste smlouvat, nedejte se. Slabší povahy se musí obrnit a nebát se.

Plovoucí trhy v Thajsku

Pomáhej bližnímu svému

Hlídáte si svou peněženku i příruční zavazadla. Prodíráte se davem a v tu chvíli k vám přistoupí ochotný kolemjdoucí s informací, že právě viděl kapsáře, jak okradl někoho poblíž. Automaticky si zkontrolujete, zda jsou vaše cennosti na místě a jdete dál. A to byla chyba, právě jste totiž dotyčnému ukázali, kde vše máte a on tak teď může jít na jisto.

V Číně se můžete setkat s dalším druhem podvodníků. Tentokrát jde o nevinně vypadající dívky, které vás poprosí, zda by si s vámi nemohli trénovat svou angličtinu. Během řeči vám povypráví svůj velmi dojemný životní příběh a požádají o nějaké peníze.

PONAUČENÍ: Ne všichni se vás budou snažit okrást, ale je dobré mít se na pozoru. Kdo je připraven, není překvapen.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.