Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kde se scházeli Havel, Kubišová i Michnik. Naučná stezka v Malé Úpě připomene disidenty

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: archiv Miloše Fikejze

MALÁ ÚPA Pohraniční obec Malá Úpa na Trutnovsku otevře 25. srpna Disidentskou stezku, která připomene setkávání disidentů z Česka a Polska v Krkonoších v období normalizace. Naučná stezka také upozorní na několik míst spojených s návštěvami odpůrců předlistopadového režimu v obci, řekl starosta obce Karel Engliš.

Obec na projektu zhruba za 120 000 korun spolupracovala s organizací Paměť Krkonoš a s výtvarnou dílnou Bosorka. Podle Evy Hrubé z Paměti Krkonoš, která zajistila informační obsah stezky, má stále smysl si jména českých i polských disidentů připomínat. 

„Chceme připomenout, že před 40 lety se tu odehrávala setkání, která se zpočátku tvářila nevinně, ale měla podstatný význam pro demontáž komunismu ve střední Evropě. Motto projektu je, že za svobodu se má bojovat kdekoli a jakkoli, není k tomu potřeba téměř nic, jen to odhodlání,“ řekla Hrubá.

V Krkonoších od loňska funguje také virtuální online trasa připomínající v širší oblasti stejné téma. Autorem projektu mobilní aplikace Místa Paměti národa, která lidem přibližuje konkrétní místa, kde se čeští a polští disidenti scházeli, je organizace Post bellum. Vede turisty horským terénem a měří asi 20 kilometrů.

Stezka bude mít šest zastavení. „Začátek bude na infocentru, druhé zastavení na bývalé celnici a další u paní Fajtlové, kde se v její chalupě disidenti scházeli,“ řekl Engliš.

Domek Drahomíry „Dády“ Fajtlové si disidenti oblíbili, protože chalupa nebyla tolik na očích. Koncem 70. let a v 80. letech zajišťovala zázemí chartistům včetně Václava Havla, kteří se na hřebenech Krkonoš setkávali s polskými kolegy. Na hřebenech se sešli třeba Adam Michnik, Jacek Kuroń, Václav Havel či Marta Kubišová.

Fajtlová organizaci Post Bellum, shromažďující příběhy, na něž by se nemělo zapomenout, řekla, že její chalupu v té době odposlouchávala Státní bezpečnost. Z jejích vzpomínek vyplynulo, že pozdější prezident Václav Havel a jeho bratr Ivan u ní byli asi dvakrát. „Estébáci naši chalupu pozorovali. Na chatě, kterou měla Rudá hvězda Pardubice, měli namontované odposlouchávací zařízení zaměřené na nás,“ uvedla pro Post Bellum.

Součástí naučné stezky budou informační panely tvořené kolážemi, které zábavnou formou přiblíží události z té doby. „Každý panel bude mít trochu jiné téma. Chceme, aby to bylo pestré a zábavné,“ řekl starosta.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Jedna z nejoblíbenějších pláží v Řecku. Pláži Elafonissi se přezdívá "evropské Tichomoří" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Jedna z nejoblíbenějších pláží v Řecku. Pláži Elafonissi se přezdívá "evropské Tichomoří" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Jedna z nejoblíbenějších pláží v Řecku. Pláži Elafonissi se přezdívá "evropské Tichomoří" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz