Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Navštivte Jablečnou slavnost v Hostětíně. Okouzlila i prince Charlese

Křížaly v Hoštětíně připravují v tradiční sušírně ovoce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křížaly v Hoštětíně připravují v tradiční sušírně ovoce. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

HOSTĚTÍN/PRAHA Hostětín je maličká vesnice pod hřebenem Bílých Karpat, kterou proslavily ekologické projekty, dřevěné sochy, návštěva britského prince Charlese a jablka ve všech podobách. Vidět a ochutnat je můžete na Jablečné slavnosti.

Na vyhlášeném jablečném moštu z hostětínské moštárny si pochutnal korunní princ Charles, který vesnici proslulou využíváním místních zdrojů a technologií šetrných k životnímu prostředí před několika lety navštívil. Voňavý nápoj můžete ochutnávat i vy, pokud přijedete na Jablečnou slavnost, která se tu bude konat 24 .září. Jablka vás čekají na každém kroku a ve všech podobách. Kromě čerstvých moštů budou připraveny křížaly z tradiční sušírny ovoce, pečené, nepečené i vypečené jablečné moučníky. V přírodní zahradě Centra Veronica si můžete utrhnout jablko přímo ze stromu – tedy samozřejmě, pokud na vás nějaké zbude.

Jak se v Bílých Karpatech dá očekávat, na žádné ze zdejších akcí nechybí folklor, cimbálka a jarmark místních produktů s ukázkami řemesel. Pokud přijedete s dětmi, na Jablečné slavnosti si užijete pohádkové divadelní představení a řemeslné dílničky. Kromě jablek na všechny způsoby tu můžete koupit i konopnou a mátovou limonádu, jehněčí steaky a bioklobásky, domácí kyselicu, guláš z biohovězího, regionální pivo a hostětínského radlera. Zajímavá je i výstava starých a krajových odrůd ovoce a prohlídka ekologických projektů v Hostětíně, od moštárny přes kořenovou čistírnu odpadních vod a výtopnu na biomasu.

Místem, kde se asi zdržíte nejdéle, je přírodní zahrada za pasivním domem Centra Veronica, který funguje jako vzdělávací středisko a penzion. Při jablečných slavnostech vyhlašuje den otevřených dveří, pokud přijedete jindy, koupíte tu jak tradiční řemeslné výrobky se značkou Tradice Bílých Karpat, tak místní mošt v mnoha druzích a chutích.

Bez kocoura, ale s vodníkem

Ale zpátky do zahrady: sice nevypadá jako zahrada z knížky Jiřího Trnky (kocoura na tříkolce tu nepotkáte, ale na kočky tu a tam narazit můžete), ovšem kouzelných míst v ní objevíte habaděj. Kromě sadu místních starých odrůd tu jsou spousty hravých zastavení, například vrbové bludiště, pěkně propletená vrbová jurta s tunely, potok ke stavbě vodních hrází a vodních mlýnků, fazolové týpí, krtčí nora, prolézačky, dřevěný xylofon a spousta laviček i tajuplných přírodních zákoutí. Také tu najdete řady prvků pro podporu biodiverzity, o kterých rády píší lifestylové a zahrádkářské časopisy: hadník, ještěrkovník, budky pro hnízdění ptáků, čmelákovník, ježkovník, hmyzí domečky, broukoviště, domky pro škvory či budku pro netopýra. Zkrátka až budete přemýšlet, jak tuhle havěť přilákat na vlastní zahradu, začněte v Hostětíně, tady tomu přijdete na kloub.

Na slavnostech je připravena i jablečná zábava pro děti.

Na slavnostech je připravena i jablečná zábava pro děti.

Vodník společně s mileneckou lavičkou zvanou Adam a Eva u kořenové čističky odpadních vod jsou signálem, že tady zahrada končí – rozhodně však nekončí hostětínská překvapení.

Sochy kolem Hostětína

V lukách a lesích kolem Hostětína totiž narazíte na řadu dřevěných soch. Vede k nim několik tras, od jednoduchých a nepříliš dlouhých až po okružní stezku Naokolo Hostětína (podrobně popsaná je v dolní v dolní části stránky). Převážně dřevěné sochy rozmístěné v centru obce, na vyhlídkách, u studánek a místech spjatých s místními pověstmi, doplňují typickou tvář krajiny Bílých Karpat. Od Adama a Evy tak můžete projít kolem kořenové čističky a nevracet se do centra obce zahradou a kolem centra Veronica, ale přes pastviny severně od Hostětína kolem soch nazvaných Pastýř a Objetí.

Kousek od nádraží objevíte Pohlednici, jihozápadně od obce na návrší Jahodiska pak stojí patrně nejfotografovanější objekt s dřevěným „okénkem“, v němž je zavěšená obří dřevěná jahoda. Ulovit odtud fotografii Hostětína tak, abyste do jednoho snímku dokázali nacpat jahodu, vesnici i Bílé Karpaty sice bude vyžadovat trochu času a krkolomných výkonů, ale odměnou vám bude hezká vzpomínka na bezvadný výlet.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.