Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Navzdory sankcím na ‚ruském hřišti‘ v Itálii cinkají peníze

Pláž Forte dei Marmi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž Forte dei Marmi | foto: Reprofoto

ŘÍM V přímořském městečku Forte dei Marmi, kde i v srpnu visí ve výkladních skříních kožichy a kluby na pláži mají u ledu dostatečnou zásobu vodky, v březnu zachvátila hoteliéry a majitele restaurací mírná panika. Tou dobou obvykle zvoní telefony a Rusové si zamlouvají pokoje, vily a dokonce i vrtulníky. Ale tentokrát bylo ticho.

To ticho způsobily sankce, napsal list The New York Times. Když USA a Evropa oznámily začátkem roku první kolo sankcí v reakci na ruskou agresi na Ukrajině, jejich záměrem bylo ochromit jednotlivce a instituce blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ale italští podnikatelé si nemuseli dělat obavy.

Ruská klientela na Západ nezanevřela

"Na pár dní bylo ticho a zdálo se, že nastane útlum," řekl Paolo Corchia, předseda místní hotelové asociace a majitel hotelu President, který patří mezi nejelegantnější ve městě. "Ale pak se podnikání vrátilo do normálu." Pokud je tedy "normál" možné definovat jako obchod prodávající mokasíny z fialové krokodýlí kůže za 1690 eur (asi 46 650 korun), anebo jednoduché plážové baldachýny, které se pronajímají až za 250 eur na den, aby měl turista zhruba metr čtverečního stínu. Anebo letecké společnosti pronajímající vrtulníky na jednodenní nákupní výlety do Monte Carla za 4450 eur.

Ruští boháči si už dávno přeměnili místa, jako je Londýn, Azurové pobřeží či Forte dei Marmi, na svá hřiště. Ruské peníze jsou tak důležité, že dokonce i když se evropští představitelé snaží o tvrdší postup vůči Putinovi, nikdo z nich nechce poškodit širší ekonomické vazby.

ČTĚTE TAKÉ:

To platí speciálně - ale ne výhradně - pro Itálii. Stejně jako Německo je i Itálie velkým spotřebitelem ruského zemního plynu, ale vazby značně přesahují oblast energetiky. Forte dei Marmi bývalo oblíbeným letoviskem italských průmyslníků. A ekonomickou krizi od roku 2008 toto město překonalo převážně díky ruským penězům.

"Je to tu nádherné, bezpečné, čisté, pohodlné, dají se tu pronajmout lodi a jachty a je tu spousta elegantních lidí," vysvětluje Irina Krasjuková pocházející z Moskvy, která už 23 let žije v Itálii a ve Forte dei Marmi provozuje jeden ze soukromých plážových klubů lemujících pobřeží.

V srpnu pro své ruské zákazníky uspořádala módní přehlídku, na které soutěžící z italské Miss předváděly kožešiny. Hosté si také mohli prohlédnout auta značky Ferrari a Maserati, anebo šperky a další luxusní zboží.

Rusové jezdí do Forte dei Marmi už dvě desetiletí a postupně ho přetvořili podle svého vkusu. Místní líčí šílený boom na trhu s nemovitostmi. Rusové jsou podle nich schopní koupit jakýkoli dům - pak ho strhnout a postavit si co největší vilu. Centrum, které kdysi zaplňovaly malebné obchůdky, zabraly luxusní značky, jako je Prada a Gucci, společně s kožešníky a podobným zbožím.

A peníze vládnou. Podle místních prodavačů není nic nezvyklého, když ruští zákazníci přijdou těsně před zavírací dobou a požadují, aby obchod zůstal otevřený jen pro ně. "Z obchodu si klidně odnesou oblečení za 150 nebo 200 tisíc eur," řekl Enrico Salvadori, novinář píšící z této oblasti pro deník La Nazione.

S tolika Rusy můžeme být jako Krym

Mnozí z dlouhodobých obyvatel ale na Rusy nepohlížejí jako na spasitele. "Cunami může přijít z oceánu, ale také z peněz," řekl Fabio Genovesi, autor knihy Morte dei Marmi (smrt Marmi). "Tohle místo nebylo připravené na takové množství peněz, jaké přinesli Rusové." Genovesi i další obyvatelé vyprávějí zkazky, které už vešly do městských legend: Spropitné 400 eur zahradníkovi a 1000 eur číšnici. Ruský řidič, který srazil motocyklistu, dal mu 4000 eur a odjel. Anebo ranní ohňostroje nad soukromými rezidencemi, které jejich majitele musely stát tisíce eur - a pokuta od policie za rušení nočního klidu ve výši několika set jim může být jen k smíchu.

"Teď už je pozdě," dodal Genovesi. "Stojí na nich místní ekonomika. Nejde to vrátit zpátky." Další to ale nevidí tak černě. Podle hoteliéra Corchii se Rusové postupně přizpůsobovali místním způsobům a například vyměňují velké sportovní vozy za bicykly. "Snaží se o přiměřenou eleganci, ne o snobské předvádění se. Jsme jako Krym. Chceme být součástí Ruska," tvrdí, ale rychle dodává: "To jenom žertuji."

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...