4. srpna 2015 11:32 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nebezpečí na cestách: Největší zabijáci jsou komáři

Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | foto: CDC/Wikimedia

Největší hrozbou na letních cestách po celém světě nepředstavují pro člověka ani žraloci, ani jedovatí hadi či psi. Hlavní nebezpečí skýtají zdánlivě neškodní živočichové - komáři. Na choroby, které šíří, ročně zemře na 725 tisíc lidí, dalších dvě stě milionů obyvatel v důsledku bodnutí onemocní.

Problém s hrozivými komáry se týká řady zemí světa, čeští cestovatelé by si tak měli dát zejména při cestách do exotických zemí. Po celém světě žije kolem dvou a půl tisíc druhů tohoto hmyzu, s výjimkou Antarktidy je najdeme na všech kontinentech. Moskyti šíří mimo jiné horečku dengue či malárii, na kterou ročně zemře na 600 tisíc lidí. 

Největší nebezpečí představují pro člověka moskyti.

Největší nebezpečí představují pro člověka moskyti.

Za komáry se v žebříčku nejnebezpečnějších živočichů umístil člověk, který má ročně na svědomí 475 tisíc lidských životů. Jedovatí hadi každý rok zabijí 50 tisíc lidí, psi 25 tisíc a žralok kolem deseti. Žebříček zveřejnil na svém blogu nejbohatší muž světa, zakladatel společnosti Microsoft Billa Gatese.

rozMichaela Rozšafná

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.