17. prosince 2008 10:34 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejen vodka a Rudé náměstí

V Moskvě se snoubí památky architektury s moderní výstavbou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Moskvě se snoubí památky architektury s moderní výstavbou. | foto: AFP

Turistům má Moskva co nabídnout. Na své si přijdou milovníci umění i sportovní fanoušci.

Hlavní město Ruska je jedním z největších měst v Evropě. Historické centrum Moskvy je staré stovky let, v jeho středu leží trojúhelníkový Kreml, prohlášený spolu s Rudým náměstím v roce 1990 za světové kulturní dědictví UNESCO.

Do Ruska jen s vízem
K cestě do Ruské federace je potřeba turistické či jiné vízum. Předtím, než začnete vyplňovat vízový dotazník, který je ke stažení na internetu na stránkách ruské ambasády, si připravte několik dokumentů. Především budete potřebovat cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po skončení cesty s minimálně jednou dvoustranou volnou pro vlepení víza. Dále je potřeba prokázat, jakým způsobem do Ruska cestujete a kde se budete zdržovat. K žádosti proto přiložte letenky nebo jízdenky, pozvání do Ruské federace nebo turistické doklady.

Pokud máte předem zajištěné ubytování v hotelu, neměl by být problém před cestou získat doklad o rezervaci – turistický voucher. Získat ho můžete i pomocí některé ze zprostředkovatelských agentur v ČR za přibližně tisícikorunový poplatek. Na vízu je pak uvedena jako přijímající strana instituce zajištěná agenturou. V některých případech je též vyžadován doklad o zdravotním pojištění. Nakonec k žádosti přilepte svou fotografii pasového formátu.

Žádost se podává na konzulárním oddělení velvyslanectví v Praze či Brně. Poplatek za vydání víza ve lhůtě vyřízení 10 dnů činí 990 Kč. V případě potřeby je možné vyřídit vízum během tří dnů. Poplatek je potom 1980 Kč.

Letadlem za 150 minut, vlakem za 32 hodin
Přímo se pravidelnými linkami do Moskvy dostanete z Prahy a Brna. Několikrát denně propojují letiště Ruzyně a Šeremetěvo lety společností ČSA a Aeroflot. Zpáteční letenka vás vyjde zhruba na 8000 Kč. Přibližně stejnou částku zaplatíte také za zpáteční letenku se společností Smartwings, která provozuje několik letů týdně mezi Brnem a letištěm Vnukovo. Levnějším, ale zato o poznání delším zážitkem, je cesta vlakem. Zpáteční jízdenka mezi Prahou a Moskvou vás vyjde na pět až šest tisíc korun.

Pozor na azbuku
Pokud se nechystáte pohybovat jen v centru města, budete se muset seznámit s rozsáhlou sítí moskevského metra. Ta je mimo jiné známa mnoha architektonicky zajímavými stanicemi. Dejte si však pozor, pokud neumíte číst azbuku. Marně budete v metru hledat názvy stanic a linek napsané v latince.

Nejlevněji vyjde ubytování v hostelech. Ceny za osobu a noc začínají v přepočtu kolem 700 Kč. Nevýhodou některých levnějších ubytoven je, že nejsou schopny zařídit ambasádou uznávanou pozvánku do Ruské federace. I proto může být výhodnější zvolit některý z hotelů. Cena za noc ve dvoulůžkovém pokoji se pohybuje od 1800 Kč výše.

Ceny v Moskvě
DOPRAVA

* Jízdenky v metru: na 1 jízdu 19 rublů, na 5 jízd 84 rublů, na 10 jízd 155 rublů, na 70 jízd 600 rublů.
* Vyhlídkový autobus v centru Hop On Hop Off Moscow: 750 rublů za 24 hodin, děti 400 rublů

PAMĚTIHODNOSTI
* Treťjakovská galerie: dospělí 250 rublů, studenti 150 rublů * Puškinova galerie, vstupné do celého komplexu budov: dospělí 600 rublů, studenti 300 rublů
* Puškinova galerie, vstupné do galerie výtvarného umění v Evropě a Americe 19. a 20. století: dospělí 300 rublů, studenti 150 rublů
* VDNCh: zdarma
* Kreml: plné vstupné 300 / 350 rublů, studenti 50 / 70 rublů * Leninovo mauzoleum: zdarma

SPORT
* vstupné hokej: 200 až 450 rublů
* vstupné veřejné bruslení: 50 až 400 rublů

K 15. 12. odpovídalo 100 rublů částce 69,72 Kč.


, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.