16. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejhezčí pláž je na ostrůvku u Korčuly, říká chorvatská ambasadorka

Pláž v Chorvatsku (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v Chorvatsku (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

„Češi u nás odstartovali turismus,“ říká chorvatská velvyslankyně v Česku Ines Trohaová Brdarová v rozhovoru pro LN. Vysvětluje také, proč si její země návštěvníků z Česka váží, a prozrazuje svůj tajný tip na pláž, kam se vyplatí zajet.

LN: Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější cíle Čechů. Přináší letošní sezona nějaké novinky?
Ne, žádné velké. Čeští turisté jezdí do Chorvatska mnoho let. Ročně jde asi o 700 tisíc lidí. Nemusí se obávat žádných nepříjemných překvapení. Cestu, silnice i své cíle již dobře znají. Nabízíme tedy to samé jako v minulých letech. Vím však, že se vždy chtějí co nejrychleji dostat k moři a moc se nezastavují. Já jsem již v Česku strávila několik měsíců a zjistila jsem, že Češi mají rádi přírodu, dobrodružství a aktivní přístup k dovolené, proto bych doporučila, aby se zastavili v národním parku Plitvická jezera. Zde si lze udělat nádhernou procházku kolem jezer a vodopádů. Národní park Paklenica zase nabízí úžasné trekové trasy.

Chorvatská velvyslankyně v Česku Ines Trohaová Brdarová.

Chorvatská velvyslankyně v Česku Ines Trohaová Brdarová.

LN: Čeští turisté byli dříve nechvalně proslulí tím, že si vozili jídlo s sebou, aby ušetřili. Dnes je to již jiné. Jakou tedy mají nyní Češi v Chorvatsku reputaci? Mnoho lidí v Chorvatsku někdy zapomíná důležitý fakt, že by u nás neexistovala žádná turistika, kdyby nebylo Čechů. Za časů Rakouska-Uherska, když jsme byli ve stejném státě, Češi jezdili na místa, jako je letovisko Opatija. Stáli na začátku turismu jako takového. Jsou tedy tvůrci turistické tradice v Chorvatsku. Musíme si proto připomínat, jak důležití pro nás Češi byli. Ráda bych zdůraznila, že na začátku 90. let, kdy chorvatský turismus kvůli stigmatu války moc nekvetl, jsme stále měli jisté procento velice věrných českých turistů. Jezdili k nám bez ohledu na cokoliv. Ano, jak jste správně řekl, v té době se možná zdálo, že Češi nejsou tak vysoce vážení hosté, protože si vozili jídlo s sebou. Ze své vlastní zkušenosti vám ale mohu říci, že každý rok nacházím víc a víc barů a restaurací, kde mají menu v různých jazycích. Před deseti lety byste češtinu nenašel, dnes je to ale velice obvyklé. Číslo 700 tisíc je třeba brát vážně.

LN: Kolikátí jsou nyní Češi v žebříčku návštěvnosti Chorvatska?
Pohybují se mezi čtvrtým a pátým místem. První jsou Němci.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Jaké je vaše oblíbené místo umoře? Vím, že jste ze Záhřebu...
Odpovědět na tuto otázku je těžké. A to nejen pro mě. Pro každého Chorvata je obtížné poznat celé pobřeží. Máme více než 1000 ostrovů. Běžný obyvatel je nemůže všechny během života navštívit. Velice ráda mám Istrii, protože jde o místo protkané kulturou. Opatija je extrémně krásná. Ani nemusím jmenovat všechna místa, která jsou zapsaná na seznamu UNESCO, ta jsou známá. Kdybych si ale musela vybrat, tak bych zvolila některé ostrovy jako Korčula nebo Hvar.

LN: Máte nějaký tip na pláž, která třeba není tolik známá?
Blízko Korčuly se nachází takový malý, velice malebný ostrov. Musíte tedy být na Korčule veměstě Vela Luka a odtud musíte jet malou lodí asi 30 nebo 45 minut na tento neobydlený ostrov. Pláže a moře jsou tam neuvěřitelně krásné.

Přístavní městečko Vela Luka leží na západním pobřeží ostrova Korčula.

Přístavní městečko Vela Luka leží na západním pobřeží ostrova Korčula.

LN: Kde tráví dovolenou Chorvaté? Zůstávají doma, nebo jezdí také do ciziny?
Většina lidí jezdí na jadranské pláže. Všeobecně se říká, že naše moře je jak ze sna. Je velice těžké najít pláže, které by byly tak krásné a tak čisté jako ty chorvatské. Proto je logické, že jezdíme k chorvatskému moři. Mnoho lidí má třeba u moře příbuzné nebo domy či apartmány. Chorvatské moře je pro nás prostě první volbou.

LN: Čím se tedy ještě chorvatské moře liší od ostatních?
Před mnoha lety náš turistický úřad používal slogan, který to vystihuje velmi dobře: „Chorvatsko – Středomoří, jaké bylo kdysi.“ Máme opravdu velice nádhernou přírodu. V různých mezinárodních žebříčcích se v tomto ohledu pohybujeme vždy v první desítce. V mnoha malých městech a vesnicích se konají různé (lidové – pozn. red.) slavnosti, kde místní lidé turistům nabízejí ryby. Pro Čechy pak je důležité, že k nám mohou přijet po pevnině. V neposlední řadě máme také příbuzný jazyk a zvyky. To je též výhoda. Čeští turisté jsou jistě radši v chorvatských obchodech, kde si poradí, protože se nakonec dorozumí. V jiných zemích je tomu jinak.

Hory, zářivé moře i vodopády. Chorvatsku nechybí žádná z přírodních krás.

Hory, zářivé moře i vodopády. Chorvatsku nechybí žádná z přírodních krás.

LN: Jak se chorvatská policie dívá na české řidiče?
Myslím, že je vše o. k. Pravidla silničního provozu jsou stejná jako v České republice. Ráda bych ale české turisty upozornila na to, že cesta do Chorvatska sice není příliš dlouhá, zároveň však není zrovna krátká: jelikož cestujete v létě, kdy je hustá doprava, dělejte zastávky. Máme skvělé dálnice a po cestě je mnoho míst, kde se můžete zastavit, občerstvit. Buďte opatrní a odpočívejte.

LN: Máte ještě nějaký další vzkaz pro české turisty?
Ráda bych se obrátila na mladší generaci. Mám pocit, že starší generace mají Chorvatsko velice rády. Mladí jsou více dobrodružní a mají celou řadu možností, kam mohou jet. Ráda bych je ale upozornila, že každé léto se v Chorvatsku koná řada hudebních festivalů, zejména pro mladé. Ve Splitu nyní probíhá festival jménem Ultra, kam by podle očekávání mělo přijet asi sto tisíc lidí. České mládeži bych proto vzkázala, že se v Chorvatsku může dobře pobavit.

LN: Chorvatsko tedy není země jen pro rodiny s dětmi?
Přesně. Není to jen země, kam se jezdí jen za plážemi a plaváním.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz