22. srpna 2008 8:32 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejhorší turisté: Rusové

Rusové si rádi na dovolené dopřávají to nejlepší (na snímku ruští turisté na thajské pláži) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové si rádi na dovolené dopřávají to nejlepší (na snímku ruští turisté na thajské pláži) |

LONDÝN/PRAHA Postrachem prosluněných pláží, barů a bulvárů jsou od letošního léta obyvatelé Ruska, kteří z pomyslného trůnu „nejhorších turistů světa“ sesadili Brity. Dlouhá léta mezi sebou o dovolených válčili hlavně Němci a zmínění Britové. Nyní si ale našli společného „nepřítele“. Proč?

Podle listu The Daily Telegraph čím dál tím více Rusů obléhá nejen francouzskou Riviéru, Thajsko, Řecko, ale i Turecko a další letoviska. A jejich chování málokdo snese.

„Turecko se jimi hemžilo. Chlapíci v odporných krátkých přiléhavých kalhotách, ženy, které vypadají na 16 a oblékají se jako prostitutky,... byli hluční, agresivní a bez přestání kouřili, zanechávajíce za sebou oblaky dýmu. Dokonce předčili Brity v jejich vlastním národním sportu: co nejrychleji se opít a být ještě agresivnější,“ řekl jeden z turistů britskému listu poté, co se vrátil z týdenního pobytu v pětihvězdičkovém hotelu na turecké riviéře Antalya.
Tam se podle údajů od začátku roku opaluje 1,267 milionu Rusů proti 1,214 milionu Němců.

Nejdražší šampaňské, a hned!
S podobným zážitkem přijel domů z dovolené v Řecku další Brit. „Jednou jsme šli na odlehlou pláž, u které stála cedule s nápisem v pěti jazycích,tichá pláž‘. Jaký akcent tam byl slyšet nejvíc, když se všichni ostatní snažili číst? Hádejte. A kdo si ostentativně objednával k obědu nejdražší lahev šampaňského?“ „Hovoří z nás samozřejmě sice trochu závist, stejně jako jsme kdysi záviděli Američanům, když dolar ještě vládl světovým měnám, ale proboha proč se tito rubloví miliardáři chovají, jako by jim patřil svět, když ještě před dvaceti lety chodili bosí ve sněhu a neměli ani na chleba?“ dodává turista.

Internetová fóra jsou plná nevybíravých nadávek proti necivilizovaným lidem z Ruska, kteří si za své rychle vydělané jmění žijí jako králové. Ani diskuse pod článkem v listu The Daily Telegraph se neobešla bez poznámek. Stále vyhledávanější jsou tedy tipy na „dovolenou bez Rusů“. O této turistické válce se začalo debatovat dokonce i v Rusku. A nikoli bez sebekritiky.

Ruské kvóty
Jedná se především o rozdílný společenský postoj, kouřením počínaje přes používání mobilního telefonu po vhodnou délku sukně. Taková kombinace je vražedná. Když se hoteliéři dozvědí, že se k nim chystá početná ruská skupina, jsou to pro ně doslova „špatné zprávy“.

Někteří byli nuceni s ohledem na ostatní turisty a jejich komfort zavést kvóty, které redukují počet turistů. V rakouském lyžařském středisku Kitzbühel zavedli v roce 2007 10procentní kvótu pro občany Ruska. „Celé to leží v naší minulosti, která dřímá hluboko v nás,“ vysvětluje psycholog Dmitrij Zinarev. „Jednoduše jsme si ještě nezvykli na peníze, nenaučili jsme se, jak se chovat, neznáme hodnoty; rychle vyděláno a rychleji utraceno - zvláště na dovolené,“ tvrdí.

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR SMĚNY - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz