Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejlépe se žije ve Vídni. Zabodovala také Praha

Nejmenší vídeňská kavárna je na Františkánském náměstí (Franciskanerplatz) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejmenší vídeňská kavárna je na Františkánském náměstí (Franciskanerplatz) |

Vídeň druhý rok po sobě obhájila prvenství v žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života. Trojici měst s nejvyšší kvalitou života doplňuje Curych a novozélandský Auckland, nejhůř se prý žije v Bagdádu.

Praha ve výčtu 221 měst skončila na 69. místě a zůstává tak nejlépe hodnoceným východoevropským městem. Lépe si vedla v žebříčku hodnocení osobní bezpečnosti, kde spolu s Lisabonem skončila na 47. místě, těsně následovaná Bratislavou. Nejbezpečnějším městem je podle analytiků Lucemburk.

V areálu Schönbrunnu je koupaliště, o kterém ví jen málokdo. Samozřejmě bez takové ozdoby.

1. Vídeň.

2. Curych (umístění 2008: 1.); Počet obyvatel města/země: 1,307,567 / 7,604,467 ; Délka života: 80,8 let; HDP: 309 mld. Dolarů

2. Curych.

4. Auckland (umístění 2008: 5.); Počet obyvatel města/země: 1,303,068 / 4,213,418   ; Délka života: 80,3  let; HDP: 116,6 mld. Dolarů

3. Auckland.

Oslavy Nového roku v Mnichově

4. Mnichov.


Žebříček sestavila americká poradenská společnost Mercer na základě 39 kritérií týkajících se kvality života. Kromě jiného sledovala politické, sociální a ekonomické prostředí, ale také možnost kulturního vyžití nebo přírodní a ekologické podmínky.

Žebříček měst 2011:

1. Vídeň (Rakousko)
2. Curych (Švýcarsko)
3. Auckland (Nový Zéland)
4. Mnichov (Německo)
5. Düsseldorf (Německo) 
    Vancouver (Kanada)
7. Frankfurt (Německo)
8. Ženeva (Švýcarsko)
9. Bern (Švýcarsko)
    Kodaň (Dánsko)

Dále:
17. Berlín (Německo)
69. Praha (Česká republika)
73. Budapešť (Maďarsko)
214. Tbilisi (Gruzie)
221. Bagdád (Irák)

Hodnocení podle úrovně kvality života na zákaldě výzkumu společnosti
Mercer za rok 2011

Polovinu z prvních 25 míst obsadila evropská města, přičemž Německo a Švýcarsko jsou v první desítce zastoupeny hned třikrát. Na čtvrté příčce skončil Mnichov, zatímco o pátou příčku se dělí německý Düsseldorf a Vancouver v Kanadě. Praha si oproti loňsku o jednu příčku polepšila. Na chvostu tabulky se ocitly súdánský Chartúm, metropole Haiti Port-au-Prince, Ndjamena v Čadu a Bangui ve Středoafrické republice, poslední místo obsadila irácká metropole.

Žebříček bezpečnosti je novinkou

Žebříček týkající se výlučně bezpečnosti jednotlivých měst je podle AFP letos novinkou. Mercer ho sestavil podle kritéria "osobní bezpečnosti" na základě vnitřní bezpečnosti, úrovně kriminality, vymáhání zákonů a mezinárodních vztahů dané země.

Druhý nejbezpečnější je tak prý Bern, následovaný Helsinkami a Curychem, Vídeň skončila pátá. Z evropských měst je nejméně bezpečné gruzínské Tbilisi. Bagdád pak i tento žebříček uzavírá.

Nejkrásnější města - 101 tipů

Speciální magazín LN Nejkrásnější města - 101 tipů, které v průvodcích nenajdete.

Chystáte se do Paříže, Londýna, Berlína, Vídně... Kupte si speciální magazín Lidových novin 101 tipů, které v průvodcích nenajdete s podtitulem Nejkrásnější města. Zavedeme vás v něm do deseti světových metropolí, které jsou stále častějším cílem českých turistů. Nabídneme vám přitom pohled, který je přinejmenším neobvyklý. Dozvíte se, jak zapadnout mezi místní, co si v metropolích nenechat ujít, kde se dobře najíst a kam určitě zajít.

Více informací najdete ZDE


Pokud jde o světová velkoměsta, New York, který analytici použili jako referenční bod, z hlediska kvality života skončil na 47. místě. Podobně skórovaly také Londýn (38.), Madrid (43.) a Řím (52.).

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?