13. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

10 nejlepších sjezdovek jihotyrolských Dolomit

Jihotyrolské Dolomity | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihotyrolské Dolomity | foto: www.snow.cz

Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po svazích jihotyrolských Dolomit. Většinou kromě sjezdařského zážitku nabídnou i neobyčejnou krajinnou podívanou a vždy jsou spolehlivě vysněžené.

Gröden (Val Gardena) – Saslong

Závodní černá trať každoročně využívaná ve Světovém poháru pro sjezd mužů je silným lyžařským magnetem údolí Gröden. Trať startuje z vrcholu Ciampinoi, odkud po strmém úvodním hangu chvíli traverzuje, aby po vjezdu do lesa a překonání „velbloudích hrbů“ pokračovala několika strmými hangy až do údolního střediska St. Christina.

Alta Badia – Gran Risa

Druhou nejznámější závodní tratí Dolomit je černá Gran Risa, která vždy před Vánoci hostí obří slalom mužů. Díky jejímu profilu, kdy se v četných zatáčkách, ale prakticky bez ustání, strmě propadá, si ji užijí především sportovně ladění a zkušení jezdci.

Lyžař na sjezdovce v Dolomitech.

Lyžař na sjezdovce v Dolomitech.

Eisacktal – Trametsch

Devítikilometrová, červeně značená sjezdovka s názvem Trametsch v lyžařském areálu Plose je nejdelší sjezdovkou Jižního Tyrolska a jednou z nejlepších dolomitských tratí. Skýtá výtečný sportovní zážitek v podobě nekonečných zatáček a náročnějších pasáží a zejména v horní části i parádní rozhled – na Dolomity a v dálce i na Brentu nebo Ortler.

Gröden (Val Gardena) – Danterceppies

Z vrcholu Danterceppies, oddělujícího údolí Gröden od Alta Badia, vede zpět do Wolkensteinu dvojice paralelních, dlouhých a středně širokých navíc červených, z nichž jedna dříve sloužila jako závodní trať ženského sjezdu.

Hochpustertal – Helm–Vierschach

Pět kilometrů pohodového sjezdu lesem s možností zpestřit si jej krátkým černým hangem nabízí největší areál údolí Hochpustertal – Helm. Celá trať vede v lesním průseku, kde střídá svižné i klidnější pasáže, a je tak velmi přívětivá i za horšího počasí.

Místní sjezdovky lákají mnoho lyžařů

Místní sjezdovky lákají mnoho lyžařů

Kronplatz – Sylvester

Jednou z nejoblíbenějších černých sjezdovek Dolomit je Sylvester, který vykresluje nepřehlédnutelnou stopu do zalesněného severního svahu hory. Poté, co si na vrcholu Kronplatzu užijete téměř 360° výhled na nádherné dolomitské panorama na jižním obzoru, zamíříte na stinnou stranu hory k Brunecku a můžete vychutnávat pětikilometrový sportovní sjezd – start je ostřejší, následuje užší a klikatější pasáž, ale pak už se trať převážně jen v rozmanitých sklonech propadá. Nejstrmější pasáž čeká až v poslední třetině sjezdu.

Lyžování- Dolomity.

Lyžování- Dolomity.

Obereggen – Absam Maierl

Tato červená trať se všemi svými variantami je eldorádem carvingových nadšenců. Klubko perfektně upravených, středně prudkých, avšak obrovsky širokých magistrál obsluhuje pohodlná polstrovaná 6sedačka, u jejíž futuristické spodní stanice je stylová dřevěná horská chata podávající typické dobroty jihotyrolské kuchyně.

Seiser AlmGoldknopf

Nejatraktivnější červeně značená trať rodinné horské louky Seiser Alm spadá z vrcholu Goldknopf – v horní pasáži je totiž zpestřena o rychlostní úsek. Ten je dlouhý 260 m s průměrným sklonem 28 %. Celá trať je zhruba dva kilometry dlouhá a má nenáročný červeno-modrý profil.

Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po...

Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po svazích jihotyrolských Dolomit.

Kronplatz – Olang

Velmi dlouhá, šestikilometrová červená trať klesá z vrcholu hory po východním úbočí do Olangu. Jejím únikem je ohromné lyžařské letiště, které se rozkládá pod vrcholem. V mírném sklonu a ohromné šíři trať pokračuje i po zanoření do lesa, teprve poslední třetina sjezdu je slušně červená. 

Alta Badia – Lagazuoi–Armentarola

Sjezdovka z vyhlídkového vrcholu Lagazoui do Armentaroly v údolí Alta Badia je jednou z nejdelších a hlavně nejvýpravnějších tratí v Dolomitech – zejména díky panoramatům, své opuštěnosti a atmosféře vůbec je dost nezapomenutelným zážitkem. Trať je z velké části proložena přejezdovými cestami, vede ale kouzelnou krajinou a na půli cesty čeká romantická horská chata Scotoni, kultovní zastávka. Z Alta Badie je nutné dopravit se taxibusem do sedla Falzarego a odtud odvážně visutou kabinou na skalní zub Lagazuoi, jednu z nejkrásnějších panoramatických teras v Dolomitech.

Oblast zimních sportů ve velikosti Dolomiti Superski je jedinečná. 1.200 km perfektně upravených lyžařských sjezdovek a 1.177 km běžeckých tratí potěší srdce každého zimního sportovce

Praktické informace:

Sezóna: 26. 11. 2011 – 15. 04. 2012

Dolomiti Superski je skvělý skipas pro jedinečnou zábavu na sjezdovkách! Dolomiti Superski nabízí moderní čipový skipas pro 12 rozmanitých lyžařských oblastí s neuvěřitelnými 1.200 km sjezdovek vhodných i pro rodiny s dětmi.

1denní skipas dospělý: 48 €

6denní skipas dospělý: 241 €

Facebook
YouTube

Další informace najdete na www.dolomitisuperski.com.
Výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/cs/Ubytovani.
Jižní Tyrolsko najdete i na Facebooku www.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v tomto malebném regionu.
Youtube videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na www.youtube.com/suedtirolinfo.
O dění v Dolomiti Superski budete informováni na www.facebook.com/dolomitisuperski.

 

Radek Holub, tedaktor časopisu SNOW, www.snow.cz

Najdete na Lidovky.cz