Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
13. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

10 nejlepších sjezdovek jihotyrolských Dolomit

Jihotyrolské Dolomity | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihotyrolské Dolomity | foto: www.snow.cz

Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po svazích jihotyrolských Dolomit. Většinou kromě sjezdařského zážitku nabídnou i neobyčejnou krajinnou podívanou a vždy jsou spolehlivě vysněžené.

Gröden (Val Gardena) – Saslong

Závodní černá trať každoročně využívaná ve Světovém poháru pro sjezd mužů je silným lyžařským magnetem údolí Gröden. Trať startuje z vrcholu Ciampinoi, odkud po strmém úvodním hangu chvíli traverzuje, aby po vjezdu do lesa a překonání „velbloudích hrbů“ pokračovala několika strmými hangy až do údolního střediska St. Christina.

Alta Badia – Gran Risa

Druhou nejznámější závodní tratí Dolomit je černá Gran Risa, která vždy před Vánoci hostí obří slalom mužů. Díky jejímu profilu, kdy se v četných zatáčkách, ale prakticky bez ustání, strmě propadá, si ji užijí především sportovně ladění a zkušení jezdci.

Lyžař na sjezdovce v Dolomitech.

Lyžař na sjezdovce v Dolomitech.

Eisacktal – Trametsch

Devítikilometrová, červeně značená sjezdovka s názvem Trametsch v lyžařském areálu Plose je nejdelší sjezdovkou Jižního Tyrolska a jednou z nejlepších dolomitských tratí. Skýtá výtečný sportovní zážitek v podobě nekonečných zatáček a náročnějších pasáží a zejména v horní části i parádní rozhled – na Dolomity a v dálce i na Brentu nebo Ortler.

Gröden (Val Gardena) – Danterceppies

Z vrcholu Danterceppies, oddělujícího údolí Gröden od Alta Badia, vede zpět do Wolkensteinu dvojice paralelních, dlouhých a středně širokých navíc červených, z nichž jedna dříve sloužila jako závodní trať ženského sjezdu.

Hochpustertal – Helm–Vierschach

Pět kilometrů pohodového sjezdu lesem s možností zpestřit si jej krátkým černým hangem nabízí největší areál údolí Hochpustertal – Helm. Celá trať vede v lesním průseku, kde střídá svižné i klidnější pasáže, a je tak velmi přívětivá i za horšího počasí.

Místní sjezdovky lákají mnoho lyžařů

Místní sjezdovky lákají mnoho lyžařů

Kronplatz – Sylvester

Jednou z nejoblíbenějších černých sjezdovek Dolomit je Sylvester, který vykresluje nepřehlédnutelnou stopu do zalesněného severního svahu hory. Poté, co si na vrcholu Kronplatzu užijete téměř 360° výhled na nádherné dolomitské panorama na jižním obzoru, zamíříte na stinnou stranu hory k Brunecku a můžete vychutnávat pětikilometrový sportovní sjezd – start je ostřejší, následuje užší a klikatější pasáž, ale pak už se trať převážně jen v rozmanitých sklonech propadá. Nejstrmější pasáž čeká až v poslední třetině sjezdu.

Lyžování- Dolomity.

Lyžování- Dolomity.

Obereggen – Absam Maierl

Tato červená trať se všemi svými variantami je eldorádem carvingových nadšenců. Klubko perfektně upravených, středně prudkých, avšak obrovsky širokých magistrál obsluhuje pohodlná polstrovaná 6sedačka, u jejíž futuristické spodní stanice je stylová dřevěná horská chata podávající typické dobroty jihotyrolské kuchyně.

Seiser AlmGoldknopf

Nejatraktivnější červeně značená trať rodinné horské louky Seiser Alm spadá z vrcholu Goldknopf – v horní pasáži je totiž zpestřena o rychlostní úsek. Ten je dlouhý 260 m s průměrným sklonem 28 %. Celá trať je zhruba dva kilometry dlouhá a má nenáročný červeno-modrý profil.

Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po...

Závodní i pohodové, přehledné až dálniční i pestře členité sjezdovky stékají po svazích jihotyrolských Dolomit.

Kronplatz – Olang

Velmi dlouhá, šestikilometrová červená trať klesá z vrcholu hory po východním úbočí do Olangu. Jejím únikem je ohromné lyžařské letiště, které se rozkládá pod vrcholem. V mírném sklonu a ohromné šíři trať pokračuje i po zanoření do lesa, teprve poslední třetina sjezdu je slušně červená. 

Alta Badia – Lagazuoi–Armentarola

Sjezdovka z vyhlídkového vrcholu Lagazoui do Armentaroly v údolí Alta Badia je jednou z nejdelších a hlavně nejvýpravnějších tratí v Dolomitech – zejména díky panoramatům, své opuštěnosti a atmosféře vůbec je dost nezapomenutelným zážitkem. Trať je z velké části proložena přejezdovými cestami, vede ale kouzelnou krajinou a na půli cesty čeká romantická horská chata Scotoni, kultovní zastávka. Z Alta Badie je nutné dopravit se taxibusem do sedla Falzarego a odtud odvážně visutou kabinou na skalní zub Lagazuoi, jednu z nejkrásnějších panoramatických teras v Dolomitech.

Oblast zimních sportů ve velikosti Dolomiti Superski je jedinečná. 1.200 km perfektně upravených lyžařských sjezdovek a 1.177 km běžeckých tratí potěší srdce každého zimního sportovce

Praktické informace:

Sezóna: 26. 11. 2011 – 15. 04. 2012

Dolomiti Superski je skvělý skipas pro jedinečnou zábavu na sjezdovkách! Dolomiti Superski nabízí moderní čipový skipas pro 12 rozmanitých lyžařských oblastí s neuvěřitelnými 1.200 km sjezdovek vhodných i pro rodiny s dětmi.

1denní skipas dospělý: 48 €

6denní skipas dospělý: 241 €

Facebook
YouTube

Další informace najdete na www.dolomitisuperski.com.
Výhodné lyžařské balíčky najdete na www.suedtirol.info/cs/Ubytovani.
Jižní Tyrolsko najdete i na Facebooku www.facebook.com/jiznityrolsko - kde budete neustále v obraze, co se děje v tomto malebném regionu.
Youtube videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na www.youtube.com/suedtirolinfo.
O dění v Dolomiti Superski budete informováni na www.facebook.com/dolomitisuperski.

 

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.