Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejlepší turisté? Japonci

Nejslušnější turisté jsou Japonci, neradi ale ochutnávají místní kuchyni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejslušnější turisté jsou Japonci, neradi ale ochutnávají místní kuchyni. | foto: David PortLidové noviny

WASHINGTON/PRAHA Hluční Němci na skupinových zájezdech či čeští paštikáři na plážích Jadranu – to jsou známé stereotypy z oblasti turistiky. Nedávno se však objevily výsledky nového celosvětového průzkumu v názorech na chování turistů. Průzkum zpracovala Expedia, jedna z největších on-line cestovních kanceláří.

Expedia se rozhodla vyhlásit nejlepší turisty světa na základě vyhodnocení návyků jednotlivých národů v jejich chování na cestách. Více než čtyři tisíce hoteliérů z celého světa se podělilo o své zkušenosti s návštěvníky s ciziny.

„Jde-li o kontakt s turisty, jsou hoteliéři největšími experty. Léto a nová turistická sezona nás navnadily, abychom podnikli průzkum a zveřejnili, jak hoteliéři vnímají chování turistů z různých koutů světa,“ vysvětlila záměr společnosti Expedia Karyn Thaleová.

Cizí jazyk a místní kuchyně
Hoteliéři měli za úkol zhodnotit turisty v deseti různých kategoriích. Bodovali všeobecnou oblíbenost, chování, způsoby, ochotu učit se cizím jazykům a ochutnávat místní kuchyni, velkorysost, pořádnost, hlučnost, cit pro oblékání a na závěr sklony stěžovat si.

Co prozradil průzkum
* Nejslušnějšími jsou Japonci, ale neradi ochutnávají místní kuchyni

*Američané jsou velkorysí, ale také hluční a nepořádní

*Němci jsou pořádní, ale nejčastěji si stěžují

* Francouzi se nechtějí učit cizí jazyky, ale spolu s Italy se nejlépe oblékají

*Kanaďané jsou oblíbení doma
V celkovém vyhodnocení zvítězili mezi světovými hoteliéry na plné čáře Japonci. O druhé místo se podělili Němci a Britové, v těsném závěsu následováni dvojicí Kanaďané–Švýcaři.

Ačkoliv patří Japoncům celkové vítězství, v kategorii ochoty učit se cizímu jazyku zcela propadli. Nebyli ale sami – podobné hodnocení se týkalo také Francouzů a Číňanů. Týká-li se vůle ochutnávat místní kulinářské speciality, nejméně svolnou dvojici Japonci–Číňané tentokrát doplnili Indové.

Velkorysost je podle Expedie nejvlastnější americkým a kanadským turistům. Na druhou stranu byli ovšem Američané označeni za jedny z nejhlučnějších a nejméně pořádných cestovatelů. Za hlučné jsou prý všeobecně považováni také Italové a Britové, zatímco Němci a Francouzi si nejčastěji přicházejí stěžovat na ubytování.

Pořádek a smysl pro oblékání
Němci nasbírali – podle očekávání – mezi hodnocenými kategoriemi nejvíce bodů za pořádnost, a to těsně před Japonci a Brity. V kategorii posuzující smysl pro oblékání zvítězili Italové a Francouzi, vkus Američanů byl naopak hodnocen spíše záporně. Průzkum také ukázal, že Kanaďané, následováni Belgičany a Švýcary jsou nejoblíbenějšími cestovateli po vlastních zemích.

Expedie si slibuje, že výsledky průzkumu inspirují turisty ke slušnějšímu chování v cizích zemích aotevřenosti vůči jiným kulturám.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...