Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
23. července 2008 9:16 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejlepší turisté? Japonci

Nejslušnější turisté jsou Japonci, neradi ale ochutnávají místní kuchyni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejslušnější turisté jsou Japonci, neradi ale ochutnávají místní kuchyni. | foto: David PortLidové noviny

WASHINGTON/PRAHA Hluční Němci na skupinových zájezdech či čeští paštikáři na plážích Jadranu – to jsou známé stereotypy z oblasti turistiky. Nedávno se však objevily výsledky nového celosvětového průzkumu v názorech na chování turistů. Průzkum zpracovala Expedia, jedna z největších on-line cestovních kanceláří.

Expedia se rozhodla vyhlásit nejlepší turisty světa na základě vyhodnocení návyků jednotlivých národů v jejich chování na cestách. Více než čtyři tisíce hoteliérů z celého světa se podělilo o své zkušenosti s návštěvníky s ciziny.

„Jde-li o kontakt s turisty, jsou hoteliéři největšími experty. Léto a nová turistická sezona nás navnadily, abychom podnikli průzkum a zveřejnili, jak hoteliéři vnímají chování turistů z různých koutů světa,“ vysvětlila záměr společnosti Expedia Karyn Thaleová.

Cizí jazyk a místní kuchyně
Hoteliéři měli za úkol zhodnotit turisty v deseti různých kategoriích. Bodovali všeobecnou oblíbenost, chování, způsoby, ochotu učit se cizím jazykům a ochutnávat místní kuchyni, velkorysost, pořádnost, hlučnost, cit pro oblékání a na závěr sklony stěžovat si.

Co prozradil průzkum
* Nejslušnějšími jsou Japonci, ale neradi ochutnávají místní kuchyni

*Američané jsou velkorysí, ale také hluční a nepořádní

*Němci jsou pořádní, ale nejčastěji si stěžují

* Francouzi se nechtějí učit cizí jazyky, ale spolu s Italy se nejlépe oblékají

*Kanaďané jsou oblíbení doma
V celkovém vyhodnocení zvítězili mezi světovými hoteliéry na plné čáře Japonci. O druhé místo se podělili Němci a Britové, v těsném závěsu následováni dvojicí Kanaďané–Švýcaři.

Ačkoliv patří Japoncům celkové vítězství, v kategorii ochoty učit se cizímu jazyku zcela propadli. Nebyli ale sami – podobné hodnocení se týkalo také Francouzů a Číňanů. Týká-li se vůle ochutnávat místní kulinářské speciality, nejméně svolnou dvojici Japonci–Číňané tentokrát doplnili Indové.

Velkorysost je podle Expedie nejvlastnější americkým a kanadským turistům. Na druhou stranu byli ovšem Američané označeni za jedny z nejhlučnějších a nejméně pořádných cestovatelů. Za hlučné jsou prý všeobecně považováni také Italové a Britové, zatímco Němci a Francouzi si nejčastěji přicházejí stěžovat na ubytování.

Pořádek a smysl pro oblékání
Němci nasbírali – podle očekávání – mezi hodnocenými kategoriemi nejvíce bodů za pořádnost, a to těsně před Japonci a Brity. V kategorii posuzující smysl pro oblékání zvítězili Italové a Francouzi, vkus Američanů byl naopak hodnocen spíše záporně. Průzkum také ukázal, že Kanaďané, následováni Belgičany a Švýcary jsou nejoblíbenějšími cestovateli po vlastních zemích.

Expedie si slibuje, že výsledky průzkumu inspirují turisty ke slušnějšímu chování v cizích zemích aotevřenosti vůči jiným kulturám.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...