1. června 2010 10:51 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejpohádkovější zámek je v Telči, v anketě rozhodovaly i děti

Zámek v Telči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek v Telči. | foto: Shutterstock

V anketě O nejpohádkovější hrad či zámek v Česku, kterou letos již počtvrté uspořádal Národní památkový ústav (NPÚ), zvítězil zámek v Telči. Zámek obdržel nejvyšší počet hlasů a bodů za obrázky, které do soutěže zaslaly děti. V historii ankety Telč zvítězila již potřetí; druhou příčku obsadil předloňský vítěz - zámek v Hradci nad Moravicí na Opavsku.

Novinkou letošního ročníku byla právě dětská výtvarná soutěž. Děti posílaly obrázky svých nejoblíbenějších hradů a zámků; památkářům jich přišlo přes 500. Každý obrázek přinesl namalovanému hradu či zámku deset bodů. Vítězná Telč získala 4259 bodů, Hradec nad Moravicí 2202 bodů. Třetí příčku obsadil zámek v Raduni rovněž na Opavsku s 1130 body; přes tisícovku bodů nezískala žádná další stavba.

"Telčský zámek byl místem natáčení tolika filmových a televizních pohádek, že si tento titul určitě zaslouží," uvedla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. "Navíc je krásné, že letos si jej vybraly samy děti, jimž především jsou pohádky určeny," prohlásila.

Telč vytvořila kulisy například pro snad nejoblíbenější českou filmovou pohádku Pyšná princezna. Natáčely se tam i snímky Jak se budí princezny, Kouzelný měšec a Z pekla štěstí a seriál O ztracené lásce. Vítězný telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Přitažlivý je i tím, že se vzhledem k citlivému přístupu majitelů zachovaly původní interiéry ve velmi dobrém stavu. Mnohé z nich jsou reprezentativními příklady zásahu italského umění do českého území, případně jeho proměn v prostředí severně od Alp.

Hlavní cenu ankety nazvanou Popelčin pohádkový střevíček organizátoři předají zástupcům vítězného zámku 20. června právě v Telči. Odborná porota rovněž vyhlásí jména vítězů malířské soutěže, kteří dostanou volnou vstupenku pro sebe a svou rodinu na všechny památky spravované NPÚ platnou do konce letošního roku.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!