Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi jezdí nejčastěji rybařit do Norska

Rybaření na moři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybaření na moři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nejpopulárnější zahraniční destinací pro české rybáře je Norsko. Za sportovním rybařením míří Češi také do Švédska a Španělska. Do ciziny každý rok vyjede rybařit zhruba 7000 Čechů. Vyplývá to z vyjádření prodejců rybářských zájezdů na dotaz.

Norsko je pro rybaření populární z řady důvodů. „Z Norska si může rybář ryby přivézt, je tam omezení 15 kg na osobu,“ uvedl jednatel cestovní agentury PEPA Travel Agency Zdeněk Edelmann. U jiných zemí je dovoz více omezen. Rybaření na moři u norského pobřeží je navíc podle něj zdaleka nejjednodušší. V Norsku je také velmi vysoká garance úlovku. „S rybnatostí norského pobřeží může soutěžit pouze západní pobřeží USA a Kanady či pobřeží Nového Zélandu,“ dodal Edelmann.

Typickým zájemcem o tento druh dovolené je muž mezi 30 a 50 lety. Cestovní kanceláře tvrdí, že mezi klienty z řad rybářů přibývá starších ročníků. Podle Miroslava Lišky z cestovní agentury GoFishing poptávka Čechů po rybářských zájezdech loni stagnovala.

Z mimoevropských destinací tuzemští rybáři míří např. do Kanady, na ostrov Mauricius, Maledivy či Madagaskar. V posledních letech se mezi populární lokality pro sportovní rybolov zařadily i Panama, Andamanské ostrovy či přírodní parky na Kubě.

Tresky a makrely

Podle Libora Dvořáka z cestovní agentury Fisherman mají obecně Češi největší zájem o lov tresky, halibuta a makrely. V poslední době se také zvýšil zájem českých rybářů o Rakousko a Slovinsko. „Velká část našich muškařů, lidí kteří se zaměřují na lov pstruhů a lipanů, začala víc jezdit do Rakouska a do Slovinska, zejména protože je to blízko a cenově přijatelné,“ dodal Edelmann. K rybaření na volném moři není třeba povolenky. Pro lov na řekách či jezerech je většinou nutné zařídit si povolenku u místních úřadů.

Ryby - ilustrační foto

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.