11. února 2016 16:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi jezdí nejčastěji rybařit do Norska

Rybaření na moři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybaření na moři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nejpopulárnější zahraniční destinací pro české rybáře je Norsko. Za sportovním rybařením míří Češi také do Švédska a Španělska. Do ciziny každý rok vyjede rybařit zhruba 7000 Čechů. Vyplývá to z vyjádření prodejců rybářských zájezdů na dotaz.

Norsko je pro rybaření populární z řady důvodů. „Z Norska si může rybář ryby přivézt, je tam omezení 15 kg na osobu,“ uvedl jednatel cestovní agentury PEPA Travel Agency Zdeněk Edelmann. U jiných zemí je dovoz více omezen. Rybaření na moři u norského pobřeží je navíc podle něj zdaleka nejjednodušší. V Norsku je také velmi vysoká garance úlovku. „S rybnatostí norského pobřeží může soutěžit pouze západní pobřeží USA a Kanady či pobřeží Nového Zélandu,“ dodal Edelmann.

Typickým zájemcem o tento druh dovolené je muž mezi 30 a 50 lety. Cestovní kanceláře tvrdí, že mezi klienty z řad rybářů přibývá starších ročníků. Podle Miroslava Lišky z cestovní agentury GoFishing poptávka Čechů po rybářských zájezdech loni stagnovala.

Z mimoevropských destinací tuzemští rybáři míří např. do Kanady, na ostrov Mauricius, Maledivy či Madagaskar. V posledních letech se mezi populární lokality pro sportovní rybolov zařadily i Panama, Andamanské ostrovy či přírodní parky na Kubě.

Tresky a makrely

Podle Libora Dvořáka z cestovní agentury Fisherman mají obecně Češi největší zájem o lov tresky, halibuta a makrely. V poslední době se také zvýšil zájem českých rybářů o Rakousko a Slovinsko. „Velká část našich muškařů, lidí kteří se zaměřují na lov pstruhů a lipanů, začala víc jezdit do Rakouska a do Slovinska, zejména protože je to blízko a cenově přijatelné,“ dodal Edelmann. K rybaření na volném moři není třeba povolenky. Pro lov na řekách či jezerech je většinou nutné zařídit si povolenku u místních úřadů.

Ryby - ilustrační foto
ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz