Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
28. února 2015 6:14 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Český ráj láká turisty i romantiky. Podívejte se

Zámek Hrubá Skála | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Hrubá Skála | foto: ČTK

PRAHA Český ráj byl chráněnou krajinou oblastí vyhlášen před 60 lety. Od té doby láká tato nádherná krajina turisty i romantiky z celého Česka. Na popularitě také začíná získávat filmová turistika, v Českém ráji je přes 40 míst, kde se natáčela nějaká pohádka či film. První speciální turistické okruhy zaměřené na filmy vznikly před třemi lety, letos se Český ráj stane součástí celostátní kampaně Czechtourism.

Již v 19. století začali hosté lázní Sedmihorky nazývat romantický kraj na středním toku Jizery Český ráj. Rozmanitost přírodních krás se zde pojí s historickými památkami, hrady, zámky či lidovou architekturu. Hlavním motivem pro vyhlášení první CHKO v Československu byla zejména členitost krajiny se skalními městy, rostlinnými a živočišnými společenstvy. O vyhlášení se nejvíce zasloužil turnovský lékař a fotograf Jiří Šolc (1899-1971).

Lovecký zámek Humprecht.

Chráněná krajiná oblast Český ráj se rozkládá na 181,5 kilometru čtverečních v Libereckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Tisíce turistů lákají především vyhlášená skalní města, například Prachovské skály, Hruboskalsko či Drábské světničky. V roce 2002 došlo vládním nařízením k rozšíření CHKO o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Správa CHKO sídlí v Turnově.

Český ráj

Oblast je rozdělena do tří samostatných částí. Největší z nich je přibližně mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Sobotkou (zahrnuje oblast Mužského a Příhrazských skal, Hruboskalsko a okolí Trosek). Druhá část leží mezi Turnovem, Malou skálou a Kozákovem (oblast Maloskalska, Suchých skal a vrchu Kozákova). Třetí část je nejmenší a je přibližně mezi Jičínem a Mladějovem (sem spadá oblast Prachovských skal).

Většinu podloží CHKO tvoří takzvané kvádrové pískovce, které tu byly uloženy v období křídy. Křídové sedimenty byly postupem času rozrušeny a odneseny řekami, protože jsou méně odolné než tvrdé horniny. Tímto způsobem vznikl i nejznámější kopec a dominanta Českého ráje - Trosky.

Na území CHKO jsou evidovány stovky jeskyní a skalních dutin, nejvýznamnější se nachází v přírodní rezervaci Klokočské skály. Známým nalezištěm drahých kamenů je hora Kozákov (744 metrů) a leží zde 24 maloplošně chráněných území (dvě národní přírodní památky, 11 přírodních rezervací, 11 přírodních památek).

Na snímku je Nepřívěc.
Zámek Hrubá Skála.

Geopark Český ráj byl v roce 2005 vyhlášen Geoparkem UNESCO. Geopark o rozloze asi 700 km2 zahrnuje i území mimo CHKO Český ráj například Boskovské jeskyně nebo Novou Paku na Jičínsku. Oblast Českého ráje je známa též řemeslnou dovedností, do světa si našly cestu například železnobrodské sklářské výrobky, dřevěné hračky a formy semilských řezbářů, lomnické suchary či turnovské granátové šperky a broušené drahokamy.

Kraj pohádek

V Českém ráji se natáčela řada filmů, třeba Jak dostat tatínka do polepšovny, Princ a Večernice nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Můžete se vypravit do Jičína za loupežníkem Rumcajsem, na zámek Hrubá Skála za rytířem Bajajou nebo do areálu Šťastná země v Radvánovicích. Starodávnými legendami jsou opředeny i zdejší hrady a zámky - Hrubý Rohozec, Sychrov, Kost s údolím Plakánek, Valdštejn, Humprecht, Vranov či Trosky.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...