30. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Některé kanály v Benátkách jsou kvůli klesající hladině na suchu

Kanály v Benátkách trápí nedostatek vody - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanály v Benátkách trápí nedostatek vody - ilustrační foto. | foto: Dušan 'Mariner' Festa

BENÁTKY Italské Benátky v současnosti trápí velmi neobvyklý problém - nedostatek vody. Město, které jinak bojuje zejména proti stoupající hladině moře, kvůli níž hrozí historickému centru postupné zatopení, je nyní místy na suchu a některé kanály jsou pro lodě neprůjezdné.

Oproti normálnímu stavu klesá hladina při odlivu až o 55 centimetrů a podle odborníků by mohla vbrzku klesnout dokonce o 70 centimetrů. To mimo jiné znamená, že některé menší kanály jsou úplně bez vody a lodě v nich při odlivu uvíznou v bahně.

Na větších kanálech běží lodní provoz normálně dál, vodní taxíky a hromadná doprava takzvanými vaporetti ale mají problémy s kotvením při nástupu a výstupu cestujících.

Nedostatek vody je kvůli podprůměrným srážkám znát v celé severní Itálii. Výrazně například klesla hladina velkých jezer a hladina řeky Pád je nyní o tři metry níže, než v prosinci 2014, upozornilo zemědělské sdružení Coldiretti.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY – RŮZNORODÁ PRÁCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč