Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Němci milují naše pivo a jídlo. A v neděli tráví čas spolu, říká Čech

Michal Špaček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Špaček | foto: Archiv Michala Špačka

Michal Špaček se do Německa přestěhoval, protože práce v zahraničí je podle něj skvělá zkušenost. Jediné, co ho překvapilo, byl německý poměr k českým zvykům o Velikonocích. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Začátek rozhodně nebyl lehký, ale do Německa jsem přišel současně s mým nejlepším kamarádem ze studií a vzájemná podpora nám pomohla překonat situace spojené s novým prostředím. Mile mě překvapil velmi vstřícný a srdečný přístup k cizincům - jak ze strany personálu nemocnice, tak ze strany pacientů. Německo jsem měl vždy spojené s konzervatismem a odstupem od ostatních. To, alespoň tady v Drážďanech, rozhodně neplatí.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Zpočátku jsem si musel zvykat na nedělní zavřené obchody. Němci tráví neděle daleko více pospolu. Místo nakupování jdou s rodinou na brunch, za sportem nebo za kulturou. Myslím si, že by to stálo za zavedení i u nás. Co nejvíce Němce šokuje, když se dozvědí o našem „vztahu k ženám“ o Velikonočním pondělí. Při popisování pomlázky většině spadne čelist a nevěří, že si to někdo nechá líbit.

Kdo je Michal Špaček?

Narodil jsem se v roce 1985 v Praze. Po ukončení studia medicíny na 3. Lékařské fakultě UK v roce 2010 jsem odešel do Německa. Od té doby pracuji jako internista na německé klinice nedaleko Drážďan a připravuji se na obhajobu doktorské práce na Technické univerzitě v Drážďanech.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Česko mám doslova za rohem, takže nemohu o nějakém velkém stesku po domově mluvit. Prozatím ale žádný návrat neplánuji. Práce v zahraničí je skvělá zkušenost a hodlám ji využívat tak dlouho, jak to půjde.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Saská kuchyně není od té české zase tak odlišná. Pravá svíčková od maminky mi chybí, ale naštěstí to do Prahy není tak daleko, abych si na ni nemohl pravidelně zajet. Typickou českou kuchyni jsem se snažil kolegům z práce představit a myslím, že docela s úspěchem. Právě ta svíčková je nadchla!

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti prozatím nemam, ale až se jako rodina rozrosteme, tak na ně česky určité mluvit budu. I doma občas už pár slov česky prohodíme, protože moje německá přítelkyně se česky začala učit.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Každý si hned vzpomene na Prahu nebo Krkonoše, kam spousta Němců (především z bývalého východního bloku) jezdila na dovolenou. S Českou republikou mají spojené především pozitivní zážitky – pivo a dobré jídlo – a překvapivě se o dění v naší zemi hodně zajímají. Pro řadu z nich jsme ale bohužel i zemí, odkud se pašuje pervitin a kam mizí hodně jejich ukradených aut.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku se snažím sledovat, protože chci mít povědomí o aktuálním dění, když se bavím s německými kolegy nebo pacienty. Kultura se liší především v tom, že politikům a politickým stranám není jedno, jaký dělají dojem. Když sleduji politickou debatu v televizi, tak se diskutující respektují, neskáčou si do řeči a neuráží se stylem, který je v Česku bohužel běžný.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!