6. srpna 2009 11:23 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Němci mohou spatřit Turecko, aniž by opustili Berlín

Potsdamské náměstí bylo v dobách berlínské zdi zemí nikoho. Dnes je to jedna z trendy čtvrtí spojeného Berlína.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potsdamské náměstí bylo v dobách berlínské zdi zemí nikoho. Dnes je to jedna z trendy čtvrtí spojeného Berlína. | foto: Profimedia.cz

BERLÍN Prohlídka Turecka z autobusu, aniž by bylo nutné opustit Berlín: takovou cestu po "Malém Istanbulu", turecké čtvrti v německé metropoli, nabízí jeden berlínský průvodce. Je to příležitost pro třicítku německých důchodců, aby konfrontovali své předsudky se skutečností, napsala agentura AFP.

V Berlíně, který má 3,4 milionu obyvatel, žije na 120.000 Turků. Přijíždějí sem v posledním půlstoletí a podle oficiálních zpráv se tato komunita jen málo integrovala.

"Neváhejte klást všechny otázky, které vás napadnou. Proč jsou všechny turecké ženy zahaleny, jak si vybrat dobré melouny na trhu," prohlašuje Horst Schulz, který výlet připravil, zatímco se pronajatý autobus noří do ulic čtvrti Kreuzbergu.

Ve vozidle, které projíždí kolem bývalého letiště Tempelhof, je třicítka
Berlíňanů, z poloviny holé hlavy, z poloviny trvalá. Těchto exkurzí se od té doby, co byly před rokem zahájeny, zúčastnilo na 300 lidí.

"Přijela jsem, abych poznala naši čtvrť. Abych poznala jinou kulturu, jako tady všichni ostatní," vysvětluje elegantní sedmdesátnice Christel. "Tam! Tam jsou první zahalené ženy!" volá zdravotní sestra v důchodu Isolde a ukazuje tři dívky rozmlouvající na chodníku.

První zastávka s fotoaparáty v ruce: mešita Sehitlik posazená uprostřed tureckého hřbitova. Je deset hodin dopoledne a návštěvníci se před vstupem do prázdné modlitebny zouvají.

Schulz v doprovodu kolegy tureckého původu Ümita Turkschana se pouští do výkladu ve stylu průvodce Michelin a Islám v deseti lekcích. Pět modliteb denně? "To ale nikdy nespí," směje se jedna z účastnic. Jiná si prohlíží arabské kaligrafie na zdech: "Učí se korán nazpaměť, aniž by rozuměli jazyku?"

Stále stejné otázky, na utlačované ženy a atentátníky
Dotazy na náboženskou praxi jen prší. "Jak je imám placen? Vystupuje muezzin nahoru na minaret?" Ümit Turkschan si sundává kabát a názorně ukazuje pohyby při modlitbě. Otázky však po chvíli zamíří vždy týmž směrem, konstatuje Horst Schulz. "Je to stále stejné: kde se berou sebevražední útočníci? Proč jsou v islámu
ženy utiskovány?"

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...