Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Němci nechápou český smysl pro humor, ale milují smažák, říká Čech

Češi v cizině

  6:01
Tomáš Karvan se do Německa přestěhoval kvůli práci. Cestování má rád. Nyní ale vyměnil velkoměsto za život na německém venkově. „Němci vůbec neznají smažený sýr, takže ho ode mě neustále vyžadují,“ říká.

Tomáš Karvan foto: Archiv Tomáše Karvana

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na první dny a měsíce vzpomínám celkem dobře, jelikož jsem předtím žil ve velkoměstech (Vídeň, Hamburg, Amsterodam) i v menších městech (Aachen, Basilej), kde člověk potkává denně stovky lidí. Najednou jsem se ocitnul sám. Bez sousedů. Vesnice má zhruba 155 obyvatel, ale nejbližší dům je od mého vzdálený 800 metrů. Nebylo to překvapení, kvůli tomu jsem se sem vlastně stěhoval, ale nějaký čas jsem samozřejmě potřeboval na to, abych přepnul z módu velkoměsta na mód venkova. Ten rozdíl je obrovský. Dříve jsem měl před domem lidi, dnes jen srnky a zajíce. A to doslova. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V cizině jsem zatím nenarazil na nic zásadního, pro mě bylo vždy prioritou jestli chci v zemi zůstat. Jestli ano, tak se musím naučit jejich řeč, alespoň trochu pochopit mentalitu, kulturu a tak podobně. Snad jediné s čím jsem měl problém byl humor. Beru český smysl pro humor jako zcela běžný, ale často se mi stalo, že jsem se setkal s nepochopením. Tento problém mám dodnes. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Návrat do Česka? To je pro mě zatím otevřená kapitola. Zatím to ale cítím tak, že bych se vrátit chtěl. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Určitě svíčková. Přátelům jsem naposledy připravil smažený sýr, který po mě každý chce. Tady nic takového neznají. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
V tomto regionu (Šlesvicko-Holštýnsko) je české zastoupení v podstatě nulové, na školách se jako druhý jazyk učí dánština. Často mi lidé říkají, že máme fantastické pivo. Lidi si také myslí, že jsme pořád Československo, nebo že je Česko v EU už od roku 2004. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Jelikož tady platím daně, zajímám se o politiku. A to nejen o politiku spolkové země, kde žiji, ale o celoplošnou politiku celého Německa. korupce tady prakticky neexistuje, úřady pracují efektivně, což se bohužel o těch v Česku říct nedá. Jsem pravicový kapitalista. Jestli tedy něco takového existuje. 

Autor:

Pronájem bytu 2+1, Hranice na Moravě
Pronájem bytu 2+1, Hranice na Moravě

Hromůvka, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
15 000 Kč/měsíc