Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Němci nemají rádi improvizaci a černý humor, říká Čech

Češi v cizině

  7:27
Antonín Šulc se do Německa přestěhoval kvůli studiu. „Německá kuchyně se od té české zásadně neliší. Nedávno jsem vedl diskuzi se svým kamarádem na téma tlačenka, kterou tu sice také mají, ale není to ono. Pochopitelně největší rozdíl cítím v pivu. Německé pivovary dělají piva mnohem aromatičtější a chuťově pestřejší, zatímco ta česká jsou taková krémovější a méně alkoholická,“ říká.

Antonín Šulc foto: Archiv Antonína Šulce

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Unvierzita mi sehnala provizorní byt, říká se tomu Ferienwohnungen tak jsem pozval i par kamarádů na kolaudační mejdan, protože jsem přijel pár dní před Novým rokem. Musím říct, že jsem byl nesmírně nervózní, neboť jsem stěhoval se vším všudy a jedinou informaci, kterou jsem měl byl kontakt na majitele bytu bez adresy s tím, že mu mám zavolat až dorazím do Kostnice. Když kamarádi odjeli, tak mi to všechno došlo. Byl to takový malý restart v osobním životě, protože jsem tu absolutně nikoho neznal. Dneska jsem tu víc doma než v Česku a do Prahy jezdím už jenom tak na prázdniny.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Většina starších Němců nechápe černý humor, i když by možná rádi. Na druhou stranu se velice rychle adaptují, takže brzy zjistí, že mají co do činění s normálním člověkem a nikoli psychopatem. Další věc, která se v Německu moc nenosí je improvizace. V mnoha případech totiž zjistíte, že odpověď: „Prostě to nějak funguje.“ není pro všechny uspokojivá. Nikdo vám tu nic neslíbí, dokud není jisté, že je to schopen splnit.

Kdo je Antonín Šulc?

Jmenuji se Antonín Šulc, rodilý Pražák, studoval jsem na ČVUT Fakultě elektrotechniky kybernetiku. Poté co jsem dostudoval jsem rok pracoval v Praze, ale táhlo mě stále do ciziny. Jsem posedlý recyklací a ve volném čase s kamarádem sbíráme germanismy v češtině. V současné době dělám PhD se zaměření na strojové vidění na Kostnické unvierzitě.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Myslím, že jsem na Česko nesmírně pyšný, i když je mi občas líto, co si lidé navzájem dělají. Pochopitelně mi schází rodina a přátelé. Jsem single ve věku, kdy spadám do krizové skupiny, zkrátka a dobře, když budu mít chuť, tak půjdu tam i onam, ale myslím, že hlavně čas ukáže. Zcela jsem si odvykl na rychlý městský život a tak pokud se budu vracet zpět do Česka, tak se pravděpodobně vyhnu větším městům. Kostnice má zkrátka svůj velice příjemný rytmus.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Německá kuchyně se od té české zásadně neliší. Nedávno jsem vedl diskuzi se svým kamarádem na téma tlačenka, která tu sice taky existuje, ale není to ono. Pochopitelně největší rozdíl cítím v pivu, neboť německé pivovary dělají piva mnohem aromatičtější a chuťově pestřejší, zatímco ta česká jsou taková krémovější a především méně alkoholická. Když zajdete na „jedno“, tak zjistíte velice rychle, že musíte zpomalit, pokud chcete dojít domu po svých. Chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl, ale celkem snadno se tu dá sehnat moje oblíbená česká značka a tak kromě absence točené verze se tu dá žít. Jinak já jsem mezi přáteli v Česku známý tím, že neumím vařit a tak jsem to rozšířil i tady, takže když chce někdo něco tradičního českého, tak je odkážu na autobus do Česka.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Na Kostnické univerzitě je velká základna politologů, takže tady mnozí znají i příběh Jana Palacha, a když se k tomu připočte Jana Husa a Vlastu Plamínka, tak první věc je, že nás spojují s ohněm .... Ne ve skutečnosti nevím jestli tu na Čechy mají nějaký speciální názor. Všichni znají Prahu a hodně slýchám, že je nádherná. Častokrát slyším, že Prahu staví společně s Budapeští a Vídní do nádherných měst, což mě jako rodilého Pražáka nesmírně těší. Nedávno jsem se vrátil z poměrně dlouhého cestování po Jižní Americe a tam nás překvapivě znají jako samostatný národ a často zmiňují Havla, hokej, pivo a holky, takže bych čekal nějakou podobnou odpověď i v Kostnici. Pamatuju si, že první věc, co můj nový kolega zmínil v souvislosti s mojí národností, byla kakofonní spojka „kuřecí řízek s rýží“ a můj oblíbený jazykolam „strč pst skrz krk“.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sleduju obecně kroky místní vlády, ale regionální politika mi stále uniká. Mám rád způsob, jakým tu přistupují k problémům, neboť mám pocit, že se skutečně snaží problémy řešit, nikoli o nich žvanit, což se samozřejmě děje i Česku, ale mohlo by se dít v mnohem větší míře. V současné době se tu hodně skloňovala problematika uprchlíků a myslím, že i k tomu se postavili čelem a skutečně se těm lidem snaží pomoct jejich integrací.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...