Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Záchrana dneška jsou dluhy zítřka. Jak vypadá trh s nemovitostmi?

Danuše Siering | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Danuše Siering | foto: Archiv Danuše Siering

Haló, tady Berlín! A s ním i velmi aktuální otázka: Povede koronová krize k poklesu cen nemovitostí? Téměř všechny obchody byly dva měsíce zavřené, hotely a restaurace jsou prázdné, poptávku po kancelářích nahradí home office, budou mít lidé na nájem? Všechno otázky, které zajímají developery, investory a majitele nemovitostí nejen v Německu. Ale jak je známo, nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Pravdou ale je, že rozdíly existují – podle druhu nemovitostí a hlavně podle lokace.

Po vyhlášení koronové krize netrvala agónie na nemovitostním trhu dlouho. Němci mají bohaté zkušenosti s tím, co krize znamená a co přináší. Záchrana dneška jsou dluhy zítřka. A tak od prvního procitnutí se živě probírají černé scénáře: znehodnocení peněz, zadluženost státu a dokonce neslavný Lastenausgleich, přeložme ho jako „vyrovnání zatížení“. Nejbohatších 10 procent Němců vlastní více než polovinu celkového bohatství (56 procent). Průzkumy ukazují, že mnozí z nich se narodili v letech 1940 až 1950 anebo naopak jsou velmi mladými ročníky. Není žádnou novinkou, že právě oni patří k největším vlastníkům nemovitostí v Německu. 

Danuše Siering

Danuše Siering žije a pracuje v Berlíně a Praze. Zakladatelka galerie Černá labuť, komunity Ayurvedic Breakfast a GoFlorenc. Je vydavatelkou magazínu N&N Praha/Berlin a online magazínu Novinyanovinky.cz, kde na podporu malých a středních živnostníků a podnikatelů probíhá nyní projekt reSTARTpodnikání. 

Danuše Siering

Nejistota a strach vedly k tomu, že během krátké doby byly z kont vybrány obrovské částky peněz, což donutilo banky od 24. března k regulaci výběru hotovosti. Kam se peníze poděly? Že by staré dobré ponožky pod polštářem? Vždyť běžné bankovní sejfy tak velké nejsou. Zlato bylo vyprodáno během krátké doby, trh s akciemi zastavil svůj strmý pád během několika málo dní. Realitní agentury se také nenudí. Zatímco počet transakcí nad 100 milionů eur stoupl od ledna do dubna meziročně téměř o třetinu, klesl počet transakcí s objemem menším než 25 milionů eur přibližně o pětinu, nad 25 milionů klesl asi o 10 procent. Neberme ale tato čísla za absolutní. Nemovitostní trh je v pohybu a krizový efekt u velkoobjemových transakcí se pravděpodobně projeví kvůli dlouhým prodejním procesům až po delší době.

Po počáteční stagnaci se rozrostl prodej bytů obzvláště v luxusním segmentu a k nárůstu došlo i u bytů v okolí metropolí. Trh s rezidenčními nemovitostmi zůstává cenově stabilní, zejména ve velkých městech. Největší německé sdružení vlastníků Haus & Grund uvedlo, že více než tři čtvrtiny oslovených nájemců mají v současné době dostatek příjmů a rezerv nebo dostali státní podporu na zaplacení nájemného. Něco přes šest procent uvedlo, že ztratili příjem kvůli pandemii a nemohou platit nájemné vůbec. Na místě je obava, že tento počet stoupne.

Vláda chce chránit nájemníky v koronové krizi a proto rozhodla, že majitelé bytů nemají právo vypovědět nájemce, pokud nemohou zaplatit nájemné kvůli koronové krizi. Platí to pro dluhy z pronájmu od dubna do konce června. Nájem je možné ukončit, pouze pokud nájemci neuhradí nedoplatky z tohoto období do dvou let.

Danuše Siering
Danuše Siering

Ceny nemovitostí v komerčním sektoru jsou v současné době silně ovlivněny branží podnikání. Hoteliérský, restaurační a maloobchodní sektor má v koronové krizi těžké období, ze kterého se bez pomoci zvenku neobejde. Roste nespokojenost, která se z diplomatických jednání pomalu ale jistě přenáší do jazyka ostrých slov. Některá krizová omezení sice byla v posledních několika dnech zmírněna a frekvence návštěvníků se začíná zvyšovat, avšak pozvolné otevírání paradoxně situaci ještě zhorší. Zaměstnanci sice začnou pracovat na plný úvazek, ale výhled podnikatelů na dostatečný zisk, není jistý vzhledem k nákladům na zvýšenou hygienu, ochranné pomůcky a při pokrytí reálných nákladů. Stejně jako požadovaný záchranný deštník od vlády.

Velký nárůst zaznamenává potřeba skladovacích prostor a hal. Zde hraje roli nejistota dlouhých dodavatelských řetězců a tak mnozí výrobci začínají hledat řešení ve vlastních skladovacích prostorech.

V segmentu kancelářských nemovitostí je trh v současnosti silně ovlivněn rostoucím počtem pracovníků na homeofficu či nevhodností kanceláří typu open space. Coworking spaces zde nejsou výjimkou. V Berlíně a mnoha dalších velkých německých městech lze aktuálně pozorovat pokles poptávky po kancelářích. Ceny za pronájem kanceláří však zůstávají stabilní, to však souvisí s tím, že řada pronájmů byla sjednána před krizí. Uvidíme, co udělají ceny nájemného v dlouhodobém horizontu.

Samostatnou kapitolou jsou velké obchodní společnosti (například Adidas, H&M, Deichmann), které na začátku krize unisono vyhlásily, že nebudou platit nájem. Pod silným nátlakem veřejnosti se sice během krátké doby za své jednání omluvily a nájem doplatily, ale škraloup zůstal. Naproti tomu často nekompromisní se ukazují i jiné velké společnosti, majitelé obchodních center. Snižování nájmů pro ně není téma, navrhnuté posunutí platby na pozdější období zase neřeší situaci mnoha nájemců. Např. Centermanager ECE uvedl, že v dubnu zaplatilo nájemné v jejich německých nákupních centrech pouze 30 % nájemců, zhruba 85 milionů eur zůstává nevyřešeno. V obchodních centrech společnosti bylo během uzávěrky související s koronou otevřeno pouze 11 % obchodů. Počet návštěvníků se snížil o 87 %. „Chtěli bychom zdůraznit, že nájemné nezaplacené v dubnu je pouze odloženo,“ uvedl mluvčí ECE.

Samozřejmě, že nemovitosti koronu přežijí, jen se může stát, že je bude vlastnit někdo jiný. Nemovitosti i nadále zůstanou bezpečnou investicí, také v období krize. Obzvlášť pro ty, kdo vsadili na široké portfolio a umí šetřit. A tady jsou Němci mistři. Průměrně šetří okolo 10 procent svých příjmů. Světovými mistry v úsporách jsou Číňané, kteří jsou zvyklí šetřit téměř třetinu svého disponibilního příjmu. Nejméně z vyspělých zemí si ukládají bokem Američané, kvóta šetření leží v USA okolo jednoho procenta.

Citát Winstona Churchilla „never waste a good crisis“ je platný dodnes. Příští středu se podíváme, kterým směrem jede německý automobilový průmysl. Tschüss!

INTERVIEW S RACKHAMEM SCHRÖDEREM

(ředitelem poradenské a realitní agentury Engel&Völkers, Berlin Commercial)

Jaký vliv má podle vás Covid-19 na trh s nemovitostmi v Německu?

Německo se osvědčilo svým umírněným, ale důsledným jednáním. Také proto očekáváme další nárůst poptávek ze zahraničí. Každý se teď může obecně ujistit v tom, že vlastnictví bydlení poskytuje bezpečnost v době krize. Citově i finančně. Zde má Německo druhou nejnižší míru vlastnictví v Evropě - pouze Švýcarsko má nižší - takže stále má co dohánět.

Jaká specifika vidíte na berlínském trhu?

Berlínský trh byl již kvůli zastropování nájemného v očekávání utlumený. Zde vede korona pouze k rozšíření procesů. Z hlediska ceny má ale malý dopad na trh s bydlením. Na kancelářském trhu však dříve dominovala nabídka. To se nyní více či méně vyvážilo, protože poptávka klesla.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!