Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Německé městečko Erfurt je protkáno romantickou atmosférou všudypřítomné středověké historie

Cestování

  6:59
Vysoko nad střechami města Erfurt v samém středu Německa se majestátně tyčí špičaté věže dvou působivých a jedinečných skvostů duchovní architektury, mistrovských děl německé gotiky.

Vánoční trhy v Erfurtu na náměstí Domplatz foto: German National Tourist Board

Katedrálu Panny Marie už z velké dálky prozrazuje její charakteristická silueta a kostel sv. Severuse, známý také jako „malá sestra“ katedrály, se poněkud stydlivě krčí v jejím korpulentním stínu. Biskupské sídlo římskokatolické diecéze rozprostírající se na hlavním náměstí Domplatz patří mezi nejrozsáhlejší, nejstarší a nejdůležitější stavební projekty středověkého Německa.

Venkovní architektura katedrály Panny Marie pocházející ze 14. a 15. století je převážně gotická. V interiéru pak více než tisícovka mozaik, které zdobí celkem 13 vitrážových oken vysokých bezmála 18 metrů, rozehrává působivou hru světla a stínu v pestrých barvách. Štukový oltář a bronzový svícen Wolfram z dob románského starověku – nejstarší volně stojící umělecké dílo v Německu, jsou vůbec nejcennějšími prvky katedrály.

Most Krämerbrücke, Erfurt
Pevnost Petersburg, Erfurt

Největší kyvný středověký zvon na světě „Gloriosa“ (v překladu z angličtiny „slavný“) umístěný v centrální věži katedrály a pocházející z roku 1497 rozezní ulice Erfurtu pouze několikrát do roka. Čistý zvuk zvonu se pak nese mezi zrekonstruovanými hrázděnými domy i fasádami renesančních staveb a jen podtrhuje romantický nádech historie, který si Erfurt již po staletí uchovává.

V hlavním městě spolkové země Durynsko, kde se k nebi vypínají věže 25 farních kostelů, 15 klášterů a 10 kaplí, prožil šest let svého života i chudý mnich a později významný a světově proslulý náboženský reformátor Martin Luther.

Klášter sv. Augustina začali mniši stavět v roce 1276 a většina budov uzavřeného klášterního komplexu byla dokončena o 80 let později. Venkovní kazatelna umožňuje pořádání bohoslužeb pod širým nebem a uvnitř kostela, dnes hlavního evangelického a druhého největšího erfurtského kostela, zase na první pohled zaujmou pestrobarevné okenní vitráže z let 1310 až 1330. Útroby kláštera střeží jednu z nejdůležitějších sbírek církevních knih v Německu, historická knihovna čítá zhruba 60 000 svazků.

Stálá výstavní expozice s názvem „Bible-klášter-Luther“, umístěná v prostorách bývalé koleje mnichů, poslouží k hlubšímu poznání historie Bible, života augustiniánů nebo těžkých dob, ve kterých Martin Luther žil. Dnes sice klášter slouží především jako místo pro nejrůznější mezinárodní kongresy a konference, otevřen je ale také každému, kdo by rád strávil magickou noc v jeho poklidném prostředí. Malebné renesanční nádvoří pak v létě během četných koncertů roztančí hlasy hudebních nástrojů.

Most Krämerbrücke, Erfurt

Erfurt je nejen městem věží a kostelů, ale také městem mostů, kterých se zde přes řeku Gera a její četné přítoky klene na 142. I proto se historické čtvrti města často přezdívá „Malé Benátky“. Nejslavnějším mostem je bezesporu Krämerbrücke. Středověký obloukový most, který na 125 metrech spojuje náměstí Benediktsplatz a Wenigemarkt, je po obou stranách dlážděné ulice lemován hrázděnými domy.

Pochází z první poloviny 14. století, postaven je z vápence a pískovce a má šest viditelných válcových oblouků v rozmezí od pěti do osmi metrů. Původně na obou koncích mostu stály kamenné kostely s vchodovými bránami – kostel sv. Benedikta a kostel sv. Ägidiena. Do dnešní podoby se dochoval pouze druhý jmenovaný.

Nyní na mostě stojí 32 třípodlažních domů, které dosahují výšky až 15 metrů. V přízemí domů sídlí různorodé řemeslnické dílny, starožitné obchody, umělecké galerie, vinárny a kavárny, další patra pak obývají jejich majitelé. Tím pádem domy tvoří nejdelší řadu obydlených budov na jakémkoli evropském mostě.

Představa života na mostě je sice náramně romantická, ale každodenní realitou zdejších obyvatel je nikdy neutichající proudící dav turistů, přičemž nejvíce návštěvníků sem zavítá třetí červnový týden, kdy se každoročně koná významný festival Krämerbrückenfest k oslavě mostu a středověké kultury ve městě vůbec.

Vedle středověké kultury a architektury se ale ve Erfurtu lze stejně tak dobře setkat také s modernou, jejíž přítomnost neunikne nikomu, kdo městem prochází s očima otevřenýma. Na mnoha budovách lze pozorovat patrný vliv Bauhausu, který v letošním roce oslavil své kulaté stoleté výročí.

Příkladem takzvané „Nové budovy“, pro níž je typická plochá střecha, zaoblené rohy a velké prosklené plochy a především funkčnost, která vystřídala bohatě zdobené fasády, je budova banky Sparkasse s prostornou vstupní halou. Stojí v centru města na Anger 25 a pochází z roku 1929. Dalšími důležitými budovami Bauhausu jsou Schellhornhaus na Neuwerkstraße 2 a první mrakodrap města se šesti patry a celkovou výškou 21 metrů Haus des Deutschen Handlungsgehilfen-Verband na Anger 81. Zvláštním příkladem je rezidenční komplex „Hansa block“, čtyřpodlažní bytové domy v odpovídajících formách Bauhausu.

Most Krämerbrücke, Erfurt

Poněkud na samotě, zcela mimo centrum Erfurtu, pak leží dům významné umělkyně Bauhausu Margarethy Reichardt, která svůj život zasvětila ručnímu tkaní. Vedle široké škály nástěnných tapisérií a klasických koberců, navrhla také řadu oděvních a dekoračních textilií.

Během objevování Erfurtu ke kratičkému odpočinku lákají travnaté plochy přírodního parku, který ze všech stran obklopuje pevnost Petersburg a odkud se nabízí pěkný výhled na město i jeho okolí. Bývalá pruská tvrz s hvězdicovitým opevněním postavená v 17. století v novoitalském stylu se právem řadí k nejzachovalejším evropským městským tvrzím.

Milovníky zahrad a parků potěší erfurtský Egapark, který je oblíbeným místem pro odpočinek a setkávání s přáteli jak pro místní, tak i pro cizince. Kromě nespočtu pečlivě udržovaných záhonů, které pestrobarevně kvetou téměř po celý rok, je zde k vidění i japonská zahrada, zahradní domky s kaktusy a orchidejemi, motýlí dům nebo dětská farma.

Z Durynska rozhodně neodjíždějte, aniž byste neochutnali místní kulinářskou specialitu, takzvaný „bratwurst“. Dlouhá vepřová klobása, do které se přidává různé koření a bylinky a která má tradici již více než 600 let, z obou stran vykukuje z nepoměrně malé housky. Vedle bratwurstu si místní rádi pochutnají na durynských knedlících, ty mají tvar koule z bramborového těsta, která je plněná na másle opečenými kostičkami housky. Jedny z nejlepších durynských knedlíků ochutnáte v restauraci Zum Güldenen Rade nedaleko Rybího trhu, na kterém stojí budova erfurtské radnice.

Do Erfurtu můžete vyrazit v jakoukoliv roční dobu a nikdy vás nezklame. Ale pokud toužíte zažít opravdu vrchovatou porci nefalšované romantiky, vyrazte v době adventu. Vzduchem se line podmanivá vůně skořice, zázvoru a pražených mandlí a sváteční atmosféru historického městečka vedle koled dokonale dotváří i záře několika tisícovek vánočních světýlek. Na zdejší trh konaný na náměstí Domplatz, který má tradici delší než 160 let, z výšky ochranářsky dohlíží katedrála Panny Marie a kostel sv. Severuse. Právě působivě nasvícené kulisy těchto dvou majestátní staveb trh korunují na jeden z nejkrásnějších v celém Německu. K horkému a voňavému vánočnímu punči určitě ochutnejte místní specialitu – erfurtské Schittchen (štoly).

Malebné městečko Erfurt zaručeně osloví a nadchne nejen ty, kteří mají srdce beznadějných romantiků.

Více článků najdete na stránkách HedvabnaStezka.cz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!