4. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nemočte do bazénů a nesrkejte při jídle, varuje vláda čínské turisty

Čínská vláda radí turistům, jak se chovat v zahraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vláda radí turistům, jak se chovat v zahraničí. | foto: Shutterstock

PEKING Čínští turisté by se neměli na veřejnosti šťourat v nose, neměli by močit v plaveckých bazénech a také by neměli krást záchranné vesty z letadel. Uvádí se to v nové příručce civilizované turistiky, kterou vydala vláda v Pekingu a která je dalším pokusem úřadů napravit nezdvořilé chování Číňanů v cizině.

Čtyřiašedesátistránková příručka se objevila na internetových stránkách čínského národního turistického úřadu krátce před takzvaným zlatým týdnem, jak je označováno sedmidenní volno na počátku října u příležitosti založení Čínské lidové republiky. 1. října také v Číně vstoupil v platnost vůbec první zákon o turistickém ruchu, který se především snaží regulovat domácí turistický průmysl.

ČTĚTE TAKÉ:

Čínské úřady již dříve zveřejnily některá doporučení, jak se turisté mají na návštěvě v zahraniční chovat, nová příručka ale jde do značných podrobností a pravidla chování doprovází i názornými obrázky.

V pravidlech se mimo jiné píše, že by turisté neměli trávit dlouhou dobu na veřejných záchodcích a blokovat je tak pro ostatní či nechávat otisky šlépějí na záchodovém prkénku.

Při obědě nesrkat!

Cestující Číňané by také měli dbát na to, aby měli zastřižené chlupy v nose. Pokud jim mezi zuby uvízne kus jídla, nesmějí se ho pokoušet odstranit prsty.

Zapovězeno je rovněž pití polévky rovnou z misky či z talíře a vydávání srkavých zvuků při pojídání nudlí. Po letu letadlem je nutné, aby cestující ponechali záchrannou vestu pod sedadlem, protože "kdyby nastala nebezpečná situace, někdo jiný by mohl tuto vestu potřebovat".

PSALI JSME:

Některá varování se týkají konkrétních zemí. Třeba v Německu je možné lusknout prsty jen na psa, nikoli s cílem přivolat nějakého člověka, konstatuje se v textu. V Japonsku je zase nemyslitelné hrát si při konzumaci jídla v restauraci s oblečením či s vlasy.

Číňané donedávna mimo Čínu nevyjížděli, teď ale počtem převyšují americké i německé turisty. Loni jich vycestovalo 83 milionů a utratili 102 miliardy dolarů (dva biliony korun), tedy nejvíc ze všech národů světa. Čínský vicepremiér Wang Jang v květnu kritizoval necivilizované chování Číňanů při zahraničních cestách, které podle něj "kazí image čínského národa".

Jedním z medializovaných případů byl incident s patnáctiletým čínským mladíkem, který zanechal nápis na starobylém kamenném reliéfu v egyptském chrámovém komplexu v Luxoru. Příval kritiky, zejména na internetu, přiměl rodiče hocha k veřejné omluvě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...