Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Neobvyklé cestování? Škodovkami chtějí dorazit až na hranice Číny

Přejezd k Albánskému pobřeží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přejezd k Albánskému pobřeží | foto: Jiří Folbrecht

Myšlenka cestovat starou škodovkou se zrodila v roce 2004. Byl to rok, který byl mezníkem v našem životě. Čekala nás maturita. A při její přípravě jsem si řekl, že pokud ji udělám, objedu Černé moře škodovkou.

Právě ona stála odjakživa v naší garáži, což byl ten největší důvod. V tu chvíli byla naše Škoda 120l nejdostupnější auto, se kterým se dalo cestovat.

Náš příběh si ale ještě na svůj začátek pár let počkal. A to až do roku 2011. V tomto roce jsme si řekli, že bychom mohli navštívit tolik zatracované Polsko. Téměř bez příprav, den ze dne jsme vyrazili! Když už jsme ale v Polsku byli, řekli jsme si, že přeci Litva, Lotyšsko a Estonsko nejsou zase až tak vzdálené. V tomto roce jsme dojeli až na sever Estonska do NP Lahemaa a najeli jsme téměř 5000 km.

Vítá nás Srbsko, ale byli jsme na hranicích Bosny a Hercegoviny

Vítá nás Srbsko, ale by jsme na hranicích Bosny a Hercegoviny

Ale tím naše pouť neskončila. Na počátku roku 2012 jsme se vydali hledat „jaro“ do slovinských Julských Alp. Další neplánovaná cesta, kterou vyvolal nevinný telefonát. Pamatuji si to jako dnes, byla středa, deset hodin večer... „Ty Marku,… nevyrazíme někam???“ odpověď byla rychlá. „Zeptám se v práci a ráno ti zavolám“. Přesně za 24 hodin jsme startovali a nabírali směr Graz, Klagenfurt, abychom si vychutnali ranní pohledy na zasněžené vrcholky Alp.

Na podzim jsme se vydali přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do dvou nádherných zemí na trase – do Kosova a Albánie! Nádherné turismem nepoznamenané země, kterým přeji, aby jim to ještě dlouho vydrželo. Zpět jsme se vraceli přes Černou horu, Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko a Maďarsko zpět domů.

Na hranice Číny

Za poslední dva roky jsme najeli téměř 11 000 km v zahraničí a navštívili patnáct evropských státu. Pro letošní rok bychom však rádi prolomili další cestovatelské tabu!
Začalo to zcela nevinným a strohým emailem…! „Letos jedeme do Kazachstánu, nepojedeme společně?“ „Proč ne, říkal jsem si…“ A pomalinku se to začalo rozjíždět!
Nakonec jedeme společně s kamarádem z jižních Čech a jeho Škodou 110 „Zebrou“ směrem k východu“ Přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko a Kazachstán, dokud u městečka Narynkol nedosáhneme čínských hranic.

Škoda tour

Pokud se Vám naše myšlenka líbí a rádi byste nás podpořili, navštivte naše facebookové stránky, kde stejně jako na těchto stránkách můžete sledovat kompletní přípravy a průběh cesty.

Zde stočíme auta na jih ke Kyrgyzstánu, kolem jezera Ysyk – Köl. Pak dále do Tajikistánu, kde bychom chtěli projet známou Pamir highway a dostat auta do průsmyku Ak-Bajtal s výškou 4655m.n.m. Následně projedeme Uzbekistán a přes plošinu Ustyurt  opět zamíříme do známějších končin východní Evropy. 

Kazachstán je zemí mnoha tváří. Nehostinné končiny rozlehlých stepí střídají zelená údolí pohoří Altaj. Noblesnost městského života bledne v porovnání s tradiční kulturou „bohatého“ venkova.  Na naší cestě bychom rádi zachytili co nejvíce z toho navenek obyčejného kazašského venkovského života a přivézt ho s sebou do České republiky. Celá trasa měří bezmála 15 000 kilometrů. Auta jsou „sériovky“, na kterých provádíme opravdu minimální úpravy. A věříme jim! Chtěli bychom prolomit všudypřítomné klišé a vrátit se zpět domů živí a zdraví.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.