Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Visutý most a ledovce. Nepálské zážitky ve švýcarských Alpách

Trift bridge a zbytky ledovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trift bridge a zbytky ledovce | foto: Pohora.cz

Možná si myslíte, že vás trochu houpeme a nejste daleko od pravdy. Ve švýcarských Alpách naleznete celou řadu visutých mostů, které se mnohdy svoji délkou a výškou těm nepálským vyrovnají. Pojďme se na některé z nich pohoupat.

Trift Bridge

K nejnovějším řetězovým visutým mostům patří Trift Bridge kousek od města Intertkirchen. Se svými 170 m délky a 100 metry výšky nad zemí je nejdelším mostem svého druhu v Evropě.

Globální oteplování se nevyhnulo ani Švýcarsku a ledovci Trift. Ten v posledních letech ubýval takovou rychlostí, že již dále nebylo možno se dostat na chatu švýcarských alpinistů Trifthütte po vlastních nohou. V roce 2004 tu byl postaven lanový most ve stylu nepálského třílanového mostu, aby byla chata alespoň částečně přístupná pro turisty. Kvůli příliš velké vytíženosti byl most v roce 2009 zmodernizován do současné podoby, která snese větší zatížení a je bezpečnější. Postavena byla také lanová dráha, která zajišťuje k mostu přístup.

Přístupová cesta začíná ve vesnici Gadmen, odkud jezdí výše zmíněná lanovka. Cesta tam i zpět trvá přibližně 3 hodiny a včetně malého okruhu v okolí ledovce je dlouhá 6 km.

Most na Salbitbrücke Hiking Trail

Asi hodinu cesty od přístupového místa k Trift bridge leží obec Göschenen. Odtud se můžete podívat na další úchvatný most, který spojuje dvě turistické chaty Salbit- a Voralp- hütte. Cestu se doporučuje naplánovat tak, abyste přespali na jedné z chat. Od parkoviště je to přibližně 7 km a zabere 5 hodin. Jedná se o náročnou vysokohorskou cestu ve vysokých výškách. I jen kvůli mostu se doporučuje přibalit si horolezecký sedák na jištění. Na obou chatách si můžete zajistit jak nocleh, tak stravování.

Ledovec Trift

Tento most je 90 metrů dlouhý a 64 cm široký a spojuje výše zmíněné chaty. Nachází se v nadmořské výšce 2380 m a je z něj překrásný pohled na ledovce Dammakette, Salbitské žulové skály, horu Sustenhorn a všudypřítomnou drsnou alpskou přírodu hodnou této nadmořské výšky.

Visutá cesta pro všechny

Pokud jsou pro vás dva předchozí mosty nepřístupné kvůli tomu, že nejste dostatečně zdatní anebo máte menší spolucestovatele, bude se vám líbit následující tip. Z obce Sigriswil, asi 40 km jihovýchodně od města Bern, vede 7 km dlouhá lehká stezka podél jezera Thun až do Oberhofenu. Ihned na začátku vede cesta po 340 m dlouhém visutém mostě, jenž byl postaven pro místní školáky, kteří docházeli do Sigriswilu z osady Aeschlen.

Lávka v Sigriswil
Most Salbit

Most je zavěšen 180 m nad zemí, když se z něj rozhlédnete, nezbývá vám, než závidět školákům, kteří při své každodenní cestě vidí panorama Bernských alp a temně modrou barvu vod jezera Thun. Most je bezbariérový a široký 1,2 m, takže jej může navštívit opravdu každý. Vstup na most je zpoplatněn mýtným o jehož výši se raději vždy předem informujte.

Poznejte další aktivity ve Švýcarsku v článcích na Pohora.cz.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...