Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nevíte co s penězi? Zajeďte do Abú Zabí

Velká mešita šajcha Zajda je velkým lákadlem Abú Zabí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká mešita šajcha Zajda je velkým lákadlem Abú Zabí. | foto: Shutterstock

ABÚ ZABÍ Abú Zabí je králem luxusu a přehlídkou velkoleposti. Bílé kopule mešit, křehké minarety, rozlehlá romantická poušť. Vůně Arábie, velbloudí závody od úsvitu do soumraku, v němž písečné duny zalévá červené slunce.

Hlavní město Spojených arabských emirátů kromě této pohádky nabízí také současnou tvář, která není nijak zakřiknutá, napsal server BBC.

Nová dobrodružství jsou kombinací největšího se ztřeštěným, křiklavého s nejrychlejším. I když se rozpočet návštěvníka nemůže srovnat s možnostmi místního vládce, nabízí se několik míst, v nichž se bude moci aspoň den cítit v kůži milionáře.

Capital Gate v Abú Zabí.

Velká mešita šajcha Zajda sice není tak stará jako ty v Mekce, Medině nebo Damašku a nenajdete v ní ani vznosné modro-zlaté klenuté modlitebny jako v Isfahánu, stejně je ale velkým lákadlem. Postavili ji až koncem 90. let a náklady na ni přerostly všechny výdaje na stavby tohoto druhu. Přitom se komplex po obvodu stále rozrůstá a každý rok přibývají další objekty, aby se dovnitř vešlo ještě víc věřících. Nikdo ještě neví, kde se konečný účet za stavbu zastaví.

Při jejím popisu člověk nevyjde ze superlativů. Je postavena ve stylu mughalské a maorské architektury. Podlahy jsou vydlážděny mramorem přivezeným z 28 zemí. Při prohlídce budete šlapat po největším koberci světa, utkaném armádou 1200 perských tkalců. Prostor osvětluje sedm lustrů vyrobených ze zlata a křišťálu Swarovski. Nad 1000 sloupy se klene hlavní kupole. Celá bílá, vysoká 85 metrů. Největší ze staveb svého druhu. Kdo chce vidět interiér, může do mešity zajít každý den kromě pátku, který je vyhrazen jako všude v muslimském světě sváteční modlitbě. Je však třeba přijít náležitě důstojně oblečen, ženy bez výjimky se zakrytou hlavou.

Vnitřek mešity šajcha Zajda.

Nej v Abú Zabí
Kdo se v Abú Zabí, městě závodů formule 1, vydá za rychlostí, nechť dobře zváží, jak se naobědvá. Největší tematický park světa nabízí kromě jiného nejrychlejší horskou dráhu vůbec. Milovníci adrenalinových sportů a vysoké rychlosti jízdu na tobogánu Formula Rossa jistě ocení. Za necelých pět vteřin se budou řítit rychlostí 240 kilometrů v hodině a odnesou si zážitek jezdce formule. Po divoké jízdě při maximálním zrychlení pak sice budou připomínat velblouda vynořivšího se z písečné bouře, avšak stojí to za to.

Abú Zabí

Další "nej" lze prožít v sedmihvězdičkovém hotelu Emirates Palace. Tato nejdražší stavba světa přišla na tři miliardy dolarů. Hotel vydává blahobyt bez skrupulí na odiv, je ztělesněním luxusu, který se v zemích Perského zálivu očekává. Kde jinde se může stát atrakcí i hotel? Pro ty, kdo na to mají, nabízí dovolenou na míru za milion dolarů.

Sebastian Vettel na trati v Abú Zabí

A když už se člověku všechno to pozlátko přejí, může si nasadit sluneční brýle a vydat se na kilometry dlouhé pláže rozprostírající se hned za hotelem. Může ale také odhodit veškerou střídmost a nechat si naložit pozlacené zákusky a koláčky ve váze vlastního těla. Hotel je jimi proslaven. Kdo přijede v prosinci, oslní ho jistě vánoční strom ozdobený skutečnými drahokamy.

A pak jsou tu ještě poněkud zvláštní divy. V Abú Zabí existuje nejdražší poznávací automobilová značka, nejvíc nakloněná uměle vystavěná věž a nejvyšší vlajkový stožár. Komu by zážitek z Abú Zabí nestačil, může se přesunout do nedaleké Dubaje. Tam na něj čeká nejvyšší budova světa Burdž Chalífa, nejdražší dostihová dráha Majdan a také nejdražší koktejl, který mu namíchají v jednom z nejluxusnějších hotelů světa Burdž al-arab.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...