3. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

New York postaví největší ruské kolo na světě

New York | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New York | foto: Shutterstock

NEW YORK Město New York postaví největší ruské kolo na světě. Podle listu New York Daily News dala totiž dnes městská rada zelenou stavbě ruského kola, které bude měřit 190 metrů. To z něj v současnosti dělá největší ruské kolo na světě.

Do jeho otevření v roce 2016 by ale mohlo být všechno jinak - výstavbu ruského kola, které by bylo o 20 metrů vyšší než to newyorské, totiž zvažuje Dubaj.

Newyorské ruské kolo, které se bude jmenovat New York Wheel, má stát ve čtvrti State Island. Ta je sice nejvíce nenápadnou ze všech pěti čtvrtí New Yorku, z pobřeží ostrova je však fantastický výhled na Manhattan a sochu Svobody.

Nejvyšší ruské kolo v New Yorku teď stojí v zábavním parku Coney Island a může najednou povozit až 140 osob. Chystané kolo New York Wheel by mělo být schopno svézt až desetkrát tolik zájemců a téměř dvojnásobek toho, co známé londýnské kolo London Eye, které bylo otevřeno v roce 1999.

Prvenství drží Singapur

Ruská kola mají více než staletou tradici. Ta první se objevila s rozkvětem měst na konci 19. století a postupně se z nich stala světová atrakce.

V roce 1893 postavil inženýr George Ferris v Chicagu 80 metrů vysoké ruské kolo s 36 kabinami velikosti vagonů. O čtyři roky později bylo postaveno kolo ve vídeňském Prátru, které je o 15 metrů nižší, avšak stalo se symbolem města. Tím se v Londýně stalo i 135 metrů vysoké London Eye, které v roce 1999 přineslo renesanci ruských kol.

V současnosti je nejvyšší ruské kolo Singapore Flyer postavené v roce 2008, které je vysoké 165 metrů. Podle agentury DPA sice existuje několik dalších projektů na ještě větší kola, odborníci ale varují, že hlavní boom velkých ruských kol již může být u konce.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...