Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

New York? Rasismus, obří záchody a zima v parném létě, říká Češka

Jana Talich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Talich | foto: Archiv Jany Talich

Jana Talich se do amerického New Yorku přestěhovala kvůli práci. Ve městě se jí líbí, ale do Česka se chce jednou vrátit. „Žiji v New Yorku, což je směs několika desítek kultur, a tak tu lidi máloco překvapí. Myslím, že krajně nezvyklý by byl pro Američany český zvyk šetřit. Jídlem, penězi, elektrikou, materiálem,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
V podstatě tři věci. Jelikož jsme se stěhovali v létě, byla šílená vedra (běžně 38 stupňů Celsia) a klimatizace jela na plné obrátky. Což v místních poměrech znamená, že uvnitř je zhruba o 18 stupňů méně než venku. Opravdu nepřeháním, když řeknu, že jsem v kanceláři přes den měla kozačky, dlouhý rukáv, svetr a šál a z práce jsem šla v kraťasech a žabkách. Stejná zima je v restauracích, barech a obchodech. Má rada na parné léto? Zásadně sebou nosit svetr. Druhou věcí jsou toalety. A nemyslím nyní veřejné záchody, které připomínají spíše stájové boxy, kde se soukromí rovná nule. Mluvím o záchodových mísách, které jsou jako jedna velká kaluž. A zkuste hodit kámen do kaluže. Poslední je rasismus, ale to by bylo na dlouho.

Kdo je Jana Talich

Vystudovaná politoložka, nyní eventová manažerka a instruktorka pilates, která díky své práci procestovala celou Evropu a žila v několika evropských zemích. V roce 2008 se dostala do Spojených států amerických, kde nyní žije. Jelikož jsou stále věci, které ji v této zemi nepřestávají udivovat, začala v roce 2014 psát blog o životě v New York City. 

Lidovky.cz: S čím jste ve Spojených státech narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Žiji v New Yorku, což je směs několika desítek kultur, a tak tu lidi máloco překvapí. Myslím, že krajně nezvyklý by byl pro Američany český zvyk šetřit. Jídlem, penězi, elektrikou, materiálem. Pominu-li výše zmíněnou klimatizaci (a i ty záchodové mísy, které spotřebují oproti těm evropským 3x tolik vody), jsou to například ohromné americké lednice, jež nejsou jen v ohromných rodinných domech v prérii, ale i v každém 40metrovém newyorském bytě, kde se do kuchyňského koutu sotva vejde dřez. Hlavní je, že tam je ohromná poloprázdná lednice. Co mě zásadně vytáčí je, když mi v obchodě na vše dají dvojitou igelitku a jsou schopni vám dát jednu krabičku másla do samostatné tašky. To už to nevydržím a demonstrativně danou věc vyndám a přihodím do jiné tašky (nedělám si však iluze, že by to pochopili).

Lidovky.cz:  Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Čech se určitě vrátit chci. Řekněme, že mi místní spotřební kultura nevyhovuje. New York je úžasné město, pokud jste mladý a pokud víte, že tu nemusíte zůstat navždy.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v USA chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Toho by bylo. Jsou to především české polévky, ale pak i takové drobnosti jako piškoty, sušenka Mila či obecně čokoláda (americká čokoláda má do těch evropských hodně daleko, kvalitou je to spíše takový čokoládový “fast food”). Klasická česká jídla se zde dělají těžko, jelikož je problém sehnat potřebné suroviny. Občas ovšem peču štrúdl a ten má úspěch.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
1. Aaah, Československo…
2. Kde to je?
3. Praha je nádherné město

Lidovky.cz:  Sledujete americkou politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Americká kultura se rozhodně liší od té české (a evropské obecně). Aniž bych politiku sledovala aktivně, díky mým přátelům se jí nevyhnu. To samotné o něčem vypovídá. Američané se více zapojují do veřejného života a zajímají se o alespoň hlavní politické otázky. A to nejen političtí aktivisté a intelektuálové. I náctiletí sdílejí na Facebooku (vedle selfies a zesměšňujících videí), když je něco pálí na americké politice. Amerika je vystavěná na individualismu, kapitalismu a silném nacionalismu, který v České republice chybí. Američan, jakkoliv kritizuje vládu a její politiku, svou zemi miluje. Pro většinu obyvatel jsou Spojené Státy stále tou nejúžasnější zemí na světě. Jedinou, kde máte možnost splnit si svůj (americký) sen.

Češi v cizině

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...