5. listopadu 2013 11:33 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nezodpovědný Čech v Tatrách je mýtus. Jste tu vzorem, říká záchranář

Co dělat, když nepřeje počasí?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co dělat, když nepřeje počasí? | foto: Shutterstock

V přírodě nenechávají odpadky, vypijí hodně piva a v horách se chovají zodpovědně a zbytečně neriskují, vyjmenovávají slovenští záchranáři, co se jim vybaví při spojení "český turista". Pověsti o zmateném baťůžkáři z Prahy, který nepřipraven vyráží do složitých terénů a později tím zaměstná celou horskou službu, je podle záchranářů nepravdivý mýtus.

Od začátku roku 2002 do září letošního roku zemřelo ve Vysokých Tatrách 113 turistů. Ne všechny ale zradil vysokohorský terén. Velká část návštěvníků především podcenila své zdraví a fyzické schopnosti. Ve 26 případech šlo totiž o úmrtí v důsledku zdravotních komplikací. Upozornil server sme.sk.

Poláci drží prvenství

A národnost turistů, kvůli kterým horská služba vyráží nejčastěji do hor? Překvapivě nejde o Čechy, o nešťastné prvenství se dělí Poláci a Slováci. V horách jich zahynulo 29, Čechů 23. Překvapivé jsou údaje o Maďarech, o život přišli dva návštěvníci. Další mrtví jsou z Litvy, Číny, Austrálie a Estonska.

Ani co do počtu úrazů, není mýtus českého turisty v horách ničím podložený. Horská služba vyráží totiž nejčastěji k zranění místních. "Skladba úrazovosti se za poslední roky změnila. U Slováků se pohybovala okolo 46 procent, zbytek byli čeští a polští turisté. Po roce 2010 stoupla úrazovost slovenských turistů nad 56 procent," řekl serveru ředitel Horké záchranné služby Jozef Janiga.

Cestovatelé - ilustrační foto

Tatry jsou přitom oblíbenou destinací českých výletníků. Od roku 2005 do roku 2012 navštívilo Vysoké Tatry 476 tisíc českých turistů. Na sto tisíc Čechů tak připadá 2,31 smrtelných úrazů. U Poláků je číslo daleko větší, jde o 8,91 úmrtí na stejný počet.

Přestože se do statistik nepromítly počty turistů, kteří vyrazili do hor jen na jeden den a lidí, kteří jsou ubytovaní načerno, ředitel Janiga potvrzuje, že čísla sedí. "Čech ve věku 40 až 60 let, to je vzor turistů. Na túry vyráží ráno, ve dvě už sedí na pivu, přírodu vychutnává a nenechává odpadky," chválí.

Snad jen s mladšími návštěvníky hor jsou častější problémy, protože více riskují a vyhledávají adrenalin. Přesto je Janiga přesvědčen, že mýtus není oprávněný a spíše slouží jako senzace českého bulváru.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...