Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nice a Côte d´Azur nabízí život plný kontrastů mezi mořem a horami

Villefranche sur Me | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Villefranche sur Me | foto: HedvanbnáStezka.cz

Oblast Nice Côte d´Azur je jedinečná nejen svou historií, ale i polohou. Od pobřeží Středozemního moře se region zvedá až k vrcholkům masivu Mercantour ve stejnojmenném národním parku. Metropole Nice Côte d’Azur žije ve dne v noci svým životem a na své si při návštěvě regionu přijde opravdu každý.

Milovníci jídla ochutnají niceskou kuchyni a budou potěšeni jako ostatně všude ve Francii. Ti, kteří se rádi baví, mohou navštívit řadu festivalů, casina nebo sportovní akce. A úplně všechny jistě okouzlí místní příroda, která fascinovala i malíře Matisse nebo Chagalla.

Vydejte se od živých přímořských letovisek k nedotčeným zátokám, projděte se kolem polí voňavého tymiánu a rozmarýnu a po okouzlujících vesničkách. Po turistických stezkách až k majestátním zasněženým hřebenům. Díky 300 dnům slunečního svitu ročně, mezinárodnímu letišti a mnoha možnostem ubytování je snadné pochopit, proč se tato oblast stala tak oblíbeným místem.

Poznejte Nice a užijte si výhled na Andělskou zátoku

Letecky se na Azurové pobřeží dostanete z Prahy nejpohodlněji přímo do města Nice. Samotné Nice rozhodně stojí za návštěvu. Nevynechejte procházku po Promenádě Angličanů, návštěvu krásného parku Alberta I. ani Náměstí Masséna. Zde se pravidelně v únoru koná velký karneval, ale rušno je tu po celý rok. Posaďte se do jedné z kavárniček nebo si vychutnejte v restauraci skvělou večeři.

Ve Starém městě se můžete ztratit v uzoučkých uličkách a dojít ke katedrále svaté Reparáty a nenechte si ujít ani věž Bellanda. Výtahem se vyvezte na travnatý pahorek, kde kdysi stál hrad a zámek. Dnes je odtud krásný výhled na celé město a Andělskou zátoku. Pokud byste se chtěli během návštěvy okoupat, městské pláže se rozkládají podél celé Promenády Angličanů.

Z města do přírody

Pokud se vypravíte k moři mimo město, prozkoumejte nedotčená pobřeží Středozemního moře a jeho krásy, zátoky lákající k plachtění, vodnímu lyžování nebo potápění. Nebo si jen tak užijte klidného dne na pláži s dechberoucím výhledem. Podle barvy zdejší mořské hladiny také Azurové pobřeží dostalo své jméno. Vesničky na pobřeží žijí ve dne i v noci - restaurace, kavárny, kulturní akce - bude tu o vás dobře postaráno.

Roubion
Isola

Směrem k horám, nedaleko od pobřeží Středozemního moře, najdete útočiště klidu. Malebné vesničky zasazené do bujné zeleně nebo přiléhající k útesu přímo vybízejí k procházce. V řadě z nich se dochovalo mnoho připomínek dob minulých, fontány, starodávné domy nebo původní prádelny. Okolo vesnic se rozkládají olivové háje a často narazíte na místa s okouzlujícím výhledem na mořské pobřeží nebo hory v dáli. Navštivte třeba vesnice Aspremont, Vence nebo Tourrette-Levens. Okolní krajina je rájem pro sportovce, najdete zde turistické či cyklistické stezky, nebo se můžete zchladit v soutěskách při canyoningu.

Až k vrcholkům hor

Nejvyšší vrcholky této oblasti se zvedají až nad 3000 metrů. Nejbližší lyžařská střediska, například Isola 2000 nebo Auron leží zhruba hodinu a půl jízdy autem od letiště v Nice. Není tedy vůbec nemožné strávit dopoledne na svahu a odpoledne si už vychutnávat skleničku vína na mořském pobřeží. Lyžařská střediska jsou skvěle vybavená, kromě desítek kilometrů sjezdovek zde najdete i upravené běžecké tratě, snowparky nebo areály pro děti. Za hezké viditelnosti odsud můžete dohlédnout až k moři.

Další články si můžete přečíst na cestovatelském portálu HedvabnaStezka.cz.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...